• Zapisy do oddziału przedszkolnego
          • Zapisy do oddziału przedszkolnego

          • Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywać się będą w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w dniach od 1 lutego do 8 marca 2024 r. w godzinach od 7:30 do 15:00.

            W roku szkolnym 2024/2025 do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci pięcio- i sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy Żuromin, które mają obowiązek przygotowania przedszkolnego. Szkoła zapewniać będzie w oddziale przedszkolnym bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej nauczania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie od 7:30 do 12:30 oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godz. 12:30-15:00.

            Zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.

             

            Zgłoszenie dziecka do oddziału przedszkolnego polega na:

             

            1. pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły www.sp1zuromin.edupage.org „Wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie”
            2. wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w sekretariacie szkoły w terminie do 8 marca 2024.
        • Rekrutacja do klas pierwszych
          • Rekrutacja do klas pierwszych

            1. prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024.
            2. Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola, jednak wówczas muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
            3. Zapisów dzieci do szkoły dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
            4. Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
            1. pobraniu z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły (www.sp1zuromin.edupage.org):
            • karty zgłoszenia -  dla dzieci z obwodu szkoły

            wniosku zapisu do klasy pierwszej wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły Zapisy dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywają się w sekretariacie szkoły w dniach od 1 lutego do  8 marca 2024 r. w godzinach od 7:30 do 15:00.

            1. Zapisy obejmują dzieci mające rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2024 roku, tj. dzieci urodzone w roku 2017, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2023/2024.
            • Do klas pierwszych mogą być też zapisane dzieci 6-letnie, jeśli ich rodzice podejmą decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie ma
            1. wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły lub  karty zgłoszenia w sekretariacie szkoły
            1. Wypełnioną kartę zgłoszenia lub wniosek wraz z kartą informacyjną  należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w terminie do 8.03.2024 r.
        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • Uczniowie, którzy 12 stycznia odwiedzili szkolną bibliotekę, mieli okazję wykonać kartki i upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Podczas wykonywania prac bibliotekarka czytała dzieciom książkę pt. „Babcia i Dziadek dają radę!”, która pokazuje, jak ważne są relacje dziadków z wnukami, jak cenny jest czas spędzony razem oraz ile czułych wspomnień za sobą niesie.

        • Okres przedświąteczny...
          • Okres przedświąteczny...

          • Okres przedświąteczny jest pełen oczekiwań i pachnącej nostalgią organizacji. Jak co roku, tak i teraz nasi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali piękną inscenizację związaną z narodzinami Jezusa.  Tegoroczny program jasełek przedstawiał to wydarzenie w sposób oryginalny i bardzo wymowny. Aktorzy stanęli przed wyzwaniem innym niż tradycyjna gra przed widownią, gdyż to gesty i gra świateł odgrywały najważniejszą rolę. Innowacyjny teatr cieni wraz z piękna dekoracją zrobił na widzach ogromne wrażenie. Ważnym elementem tego wydarzenia był występ chóru szkolnego, który stanowił wzruszający punkt widowiska.

        • Wycieczka do Ciechanowa
          • Wycieczka do Ciechanowa

          • 18 grudnia odbyła się wycieczka do Ciechanowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas: 5a i 8s.  Głównym jej punktem było wprowadzenie uczniów w świąteczny klimat poprzez wzbogacenie wiedzy na temat produkcji bombek, które zdobią nasze choinki. Uczestnicy po wysłuchaniu ciekawych historii oraz obserwacji dmuchania szkła zabrali się ochoczo za dekorowanie ozdób. Kreatywność uczestników została doceniona przez organizatorów warsztatów.

        • Wyniki konkursu „Wnuczka antykwariusza”
          • Wyniki konkursu „Wnuczka antykwariusza”

          • W dniu 21. 12. 2023 r. rozstrzygnięto konkurs czytelniczy pt. „Wnuczka antykwariusza”, który został przeprowadzony wśród najmłodszej grupy uczniów, w ramach projektu „Mała książka-wielki człowiek”.

            Laureatami zostali:

            Aleksandra Lempek kl. 1b

            Iga Lewandowska kl. 1c

            Tobiasz Wrzosek kl. 1b

            Dominika Pazik kl. 1a

            Amelia Rzymowska kl. 1b

            Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Gratulujemy!

        • Zaczytaj się z ...Księgarnią Tuliszków!
          • Zaczytaj się z ...Księgarnią Tuliszków!

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła - mawiała Wisława Szymborska. A że zabawy nigdy dość nasza szkoła postanowiła wziąć udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym Co_Dziennik z Księgarnią Tuliszków.

            W ramach konkursu w dniach od 15.12.2023 r. do 21.12.2023 r. szkolna bibliotekarka zorganizowała kiermasz książek oraz Tydzień Co_Dziennego Czytania. Do realizacji zadania został opracowany inny zestaw książek dla każdego etapu edukacji, a lista utworów rekomendowanych wskazana przez organizatora konkursu. Na każdy dzień przypadała inna książka z oferty księgarni Tuliszków.

            Bibliotekarka wykazała się ogromną kreatywnością, przygotowując to przedsięwzięcie. Czytano głośno i cicho. Wykonywano ilustracje, prezentowano scenki dramowe i teatrzyk lalek. Oj, działo się, działo! Przekonajcie się sami.

            Pierwszego dnia głośno czytano fragmenty „Księgi magicznych słów” Magdaleny Bogdańskiej–Maciak. Dzięki temu utworowi młody czytelnik wprowadzony został w podróż po krainie słów, które pomogą mu rozwiązać problemy oraz nawiązać serdeczne relacje z innymi osobami. Nawiązując do treści utworu, bibliotekarka przygotowała dla uczniów zabawę. Każdy uczestnik spotkania do pudełka wdzięczności wrzucił serce z zapisanymi magicznymi słowami: dziękuję, proszę, wybaczam, przepraszam. Dzieci pokolorowały także ilustrację do fragmentu książki, a prace zostały zaprezentowane w formie wystawy w bibliotece.

            Drugiego dnia odbyło się głośne czytanie fragmentu książki „Myszak i Wielki Powrót-Burza odchodzi” Katarzyny Ryrych.  Zgromadzone w bibliotece dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanej książki. Następnie wzięły udział w interaktywnych grach i zabawach. Prezentowały również scenki dramowe do wybranych fragmentów wysłuchanego utworu np.  burzę, rozmowę z babcią, jedzenie słodkich ziaren itp.

            W dniu 19.12.23 r. bibliotekarka głośno czytała fragment książki pt. "Opowieści z Orzechowej Polany. Historyjki dla dzieciaków-odważniaków. Jednorożec Tarasik i pierwszy dzień w szkole". Naśladując bohaterów, uczniowie prezentowali różne scenki z przeczytanego fragmentu książki i świetnie się przy tym bawili. Po zabawie przyszedł czas na refleksje i opis wrażeń, jakie wywarła na nich ta książka.

            20 grudnia dzieci samodzielnie czytały fragment książki „Antykwariat dobrych życzeń” Kasi Keller, z którego dowiedziały się, jak Antoś znalazł  skarb – skrzynię, a w niej pamiętniki dziadka. Swoje emocje młodzi czytelnicy przelali na papier, wykonując ilustracje do wysłuchanego fragmentu książki, które zostały schowane również do skrzyni. Każdy uczestnik spotkania otrzymał upominek.

            Ostatniego dnia Co_Dziennego Czytania biblioteka zamieniła się w teatr. Pani Aneta Czyżyk zaprezentowała uczniom treść książki w formie teatrzyku lalek. Dzieci zgromadzone w kąciku czytelniczym z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie. Następnie uzupełniły ilustrację drzewka na temat godności, o której była mowa w prezentowanym utworze „Opowieści o prawach dziecka” Marka Michalaka. Na pamiątkę otrzymały zakładki do książek i medale uśmiechu.

            Mamy nadzieję, że taka forma promocji czytelnictwa zachęci uczniów do samodzielnego codziennego czytania. Bo to przecież najpiękniejsza zabawa!

             

        • Gala wręczenia nagród w konkursie „Choinka w szkole”
          • Gala wręczenia nagród w konkursie „Choinka w szkole”

          • 19 grudnia 2023r. w Zespole Placówek Oświatowych w Zielonej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Choinka w szkole” organizowanym przez firmę CEDROB S.A. Nasza szkoła zajęła w nim zaszczytne 2 miejsce. Na zaproszenie przedstawicieli  w występie artystycznym udział wzięły dwie uczennice z naszej szkoły- Emilia Rogowska i Maja Stańczak. Gratulujemy pozostałym wyróżnionym.

        • Magia świąt w szkolnej bibliotece
          • Magia świąt w szkolnej bibliotece

          • Grudzień to miesiąc, w którym wszyscy czujemy atmosferę zbliżających się świąt. Bibliotekarka postarała się, aby uczniom w różny sposób przybliżać ich magię.

            Na początek… mikołajki!

            6 grudnia to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez wszystkie dzieci dni w roku. Biblioteka szkolna również włączyła się w radosne obchody tego dnia. Pani Aneta Czyżyk przygotowała atrakcje czytelnicze oraz świetne gry i zabawy dydaktyczne tematycznie związane z książką pt. Święty Mikołaj. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego wykonania piosenki Kochamy Mikołaja.

            W myśl słów: Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu bibliotekarka zaangażowała uczniów do udziału w akcji charytatywnej Ciche anioły pomagają. Aby zachęcić dzieci do niesienia bezinteresownej pomocy czytano książkę pt. Pomagamy oraz wykonywano ozdoby świąteczne.  Zorganizowano także konkurs pt. Jesteś aniołem.

            Pani Aneta Czyżyk zawitała również do szkolnej świetlicy, aby przeczytać dzieciom książkę Magia świąt. Boże Narodzenie na świecie. Uczniowie po wysłuchaniu treści utworu, wykonali do niego ilustrację. Na pamiątkę tego spotkania otrzymali zakładki do książek.

            W ramach działania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz kampanii  Cała Polska Czyta Dzieciom bibliotekarka odwiedziła również grupę Lubisie z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Żurominie. Celem zajęć, promujących czytelnictwo, było głośne czytanie utworu pt. Dziadek do orzechów.  Dzieci miały okazję  przenieść się do świata baśni i jednocześnie poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały książki od anonimowego darczyńcy. Uwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie pastorałek.

             12 grudnia uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki spotkała miła niespodzianka. Mieli oni okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z pisarzem Grzegorzem Kasdepke zorganizowanym przez Powiatowo-Miejską  Bibliotekę Publiczną w Żurominie.

        • Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców
          • Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców

          • W dniu 6 grudnia 2023 w Sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki nożnej Chłopców klas V i VI. Wszystkie 6 zespołów, które zgłosiło się do turnieju były bardzo dobrze przygotowane i nastawione na zwycięstwo ale przede wszystkim na dobrą zabawę. Swoje drużyny dopingowali wspaniali  i wierni kibice. Po zaciętej i wyrównanej grze ogłoszono wyniki:

            I miejsce – klasa 6b

            II miejsce – klasa 6a

            III miejsce – klasa 5b

            IV miejsce – klasa 5a

            V miejsce – klasa 6c

            VI miejsce – klasa 5c

            Każda z drużyn po zakończonym turnieju otrzymała dyplom i słodkości z rąk Pani Dyrektor Ewy Kowalczyk – Brożyny, której pomagały wesołe Mikołajki i Reniferki w tym świątecznym dla naszej społeczności uczniowskiej Dniu św. Mikołaja.

            Zwycięzcom gratulujemy!!!

        • Dzień Kredki i Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Kredki i Dzień Pluszowego Misia

          • W listopadzie, w szkolnej bibliotece, odbywało się wiele zajęć aktywizujących uczniów i promujących czytelnictwo.

            22 listopada został zorganizowany Dzień Kredki. Malowanie czy kolorowanie to świetne zajęcia kreatywne, rozwijające wyobraźnię, zdolności manualne czy sposób wyrażania swoich emocji.  Dzieci, uczestniczące w zajęciach, przekonały się, że można się świetnie bawić, a przy tym miło spędzić czas w bibliotece. Po wykonaniu pracy plastycznej, wspólnie z bibliotekarką, głośno czytano fragmenty książki Po co komu biała kredka? Małgorzaty Falkowskiej. Zajęcia świetnie uzupełniały rytmy znanej wszystkim piosenki Kolorowe kredki.

            W ramach obchodów tego nietypowego święta został przeprowadzony konkurs plastyczny Zaczarowana kredka. Jego laureatkami zostały Iga Lewandowska z kl. 1 c oraz  Amelia Rochna z kl. 1 b. Gratulujemy!

            W dniu 25 listopada po raz kolejny obchodzony był  Dzień Pluszowego Misia. Okazało się, że największą popularnością, wśród najmłodszych, cieszy się Miś Puchatek. Przeczytano zatem głośno fragment książki o jego przygodach. Następnie odbył się konkurs plastyczny Mój przyjaciel miś.  Dzieci, biorące udział w zajęciach, otrzymały znaczki przedstawiające misia i upominki.

        • Wycieczka do Torunia
          • Wycieczka do Torunia

          • W dniu 21 listopada 2023 roku uczniowie klasy 6c, 5b, 4c wraz z opiekunami  uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Naszą wizytę w tym pięknym mieście zaczęliśmy od spaceru po pięknej gotyckiej Starówce. Toruń słynie z przepysznych pierników więc spacer nasz znalazł finał w Żywym Muzeum Piernika, które mieści się w jednej z zabytkowych kamienic.

            Miejsce to przywitało nas zapachem ciasta i korzennych przypraw. Podczas warsztatów z pieczenia pierników uczniowie sami przygotowywali te smakołyki według tradycyjnej receptury sprzed kilku wieków. Przed tą słodką pracą wszyscy przeszli kurs pod okiem Mistrza Piernikarskiego, Wiedźmy korzennej i Czeladnika. Wszystko odbywało się tak jak w XVI wieku przy użyciu nawet takich narzędzi jak wtedy. Uczniowie sami przesiewali mąkę, wyrabiali ciasto, dodawali przyprawy oraz formowały pierniczki, które następnie wypiekane były w tradycyjnym tamtym czasom piecu.

            Na drugim piętrze Żywego Muzeum Piernika obejrzeliśmy oryginalne narzędzia służące do wyrobu pierników ,używanych już w XX wieku oraz poznaliśmy ich działanie a niektórzy z nas własnoręcznie wprawiali je w ruch. Po tych słodkich atrakcjach pojechaliśmy do Centrum nowoczesności – Młyna Wiedzy. Zwiedzaliśmy tam wystawę połączoną z warsztatem ,,Ścieżka dorastania” z elementami grywalizacji. Naszą grupę podzielono na kilkuosobowe drużyny ,z których każda otrzymała kartę pracy z pytaniami. Trzeba było na nie odpowiedzieć eksplorując samodzielnie stanowiska wystawy. Była to świetna okazja dla dzieci  aby zapoznały się z takimi zagadnieniami jak emocje, hormony, egzamin dojrzałości, subkultura ale przede wszystkim rozwijały pracę zespołową oraz rywalizację w atmosferze zabawy. Po wyznaczonym czasie nastąpiło podsumowanie i  ogłoszenie wyników i rozdanie upominków wszystkim dzieciom.

            Bardzo dobrze się bawiliśmy i nieco zgłodnieliśmy więc po napełnieniu głodnych brzuszków wyruszyliśmy w podróż powrotną.

        • Mój ulubiony święty
          • Mój ulubiony święty

          • 1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. W tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili przebrać się w stroje swoich ulubionych świętych lub świętych patronów. Dzieci przypomniały w ten sposób, że dążymy do świętości. 

            Najciekawsze kostiumy świętych zostały nagrodzone. Zakończenie tego wyjątkowego dnia i wręczenie nagród odbyło się w kościele naszej parafii.

        • Nasze uczennice laureatkami Powiatowych Spotkań Recytatorskich Dzieci i Młodzieży „Samochwała”
          • Nasze uczennice laureatkami Powiatowych Spotkań Recytatorskich Dzieci i Młodzieży „Samochwała”

          • 1 grudnia 2023 r. odbyły się w Bieżuniu  XXIII Powiatowe Spotkania Recytatorskie Dzieci i Młodzieży „Samochwała”. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Natasza Fall kl. 3b, Karol Dziurkowski kl. 4a, Emilia Woźniak kl. 6b, Gabriela Rakoczy kl. 7a i Maja Stańczak kl. 7b.

            Każdy uczestnik zobowiązany był przygotować jeden wiersz lub fragment prozy. Jak co roku, poziom prezentacji utworów był bardzo wysoki. Bardzo miło jest nam zatem poinformować, że:

            w kategorii 13-15 lat laureatką 1. miejsca została Maja Stańczak, a 2. miejsca  Gabriela Rakoczy. Natomiast w kategorii 7-9 lat 3. miejsce zajęła Natasza Fall.

            Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

        • Uwaga, uwaga!
          • Uwaga, uwaga!

          • Uwaga, uwaga! Nasza szkoła została  laureatem konkursu ,,Mierzymy się ze smogiem’’ organizowanym przez Edukacyjną Sieć Antysmogową. Nagrodą jest ekran edukacyjny, który już zainstalowano w naszej placówce. Możecie na nim zobaczyć aktualne wyniki pomiarów czystości powietrza oraz śledzić treści edukacyjne na temat smogu. Jednocześnie przypominamy, że stan powietrza w naszym mieście, regionie a nawet w całej Polsce możecie monitorować na stronie esa.nask.pl

        • Maja Stańczak laureatką wojewódzkiego konkursu poetyckiego
          • Maja Stańczak laureatką wojewódzkiego konkursu poetyckiego

          •      Maja Stańczak, uczennica klasy 7b, została laureatką 2. miejsca XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego.  Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych  w wieku od 6 do 30 lat, mieszkających bądź uczących się na terenie województwa mazowieckiego. Najlepsze utwory nagradzane są w dwóch kategoriach- Maja reprezentowała najstarszą grupę uczestników (13-30 lat).

                Maju,  jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, ul. Wyzwolenia 12
      • 23 657 38 53
      • ul. Wyzwolenia 12, 09-300 Żuromin Poland
      • Konto Rady Rodziców 71 8242 0008 3001 0004 7614 0001 Tegoroczna składka wynosi 50zł. Opłaty za obiady tylko przelewem na konto: 29 8242 0008 2001 0002 3647 0001 (w tytule proszę podać: za obiady, imię i nazwisko dziecka, klasa)
    • Logowanie