Wyjazd na Zieloną Szkołę do Ośrodka Halo Mazury w Lidzbarku, który odbył się w dniach od 21 do 23 maja 2025r. był pełen niezapomnianych chwil i odkryć dla uczniów klasy 2c, 3a i 3b. Uczniowie aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu, korzystali z wielu atrakcji. Wspólne przygody rozpoczęli od ścianek wspinaczkowych, quadów, zorbingu, archery games, segwy. Były też gry integracyjne, budowanie tratwy i walki gladiatorów. A dla tych, którzy woleli mniej ekstremalne atrakcje była mega Jenga, duże piłkarzyki, qokardy, baloniada. Wspólne spędzanie czasu sprzyjało integracji uczniów, uczyło współpracy, kreatywności i samodzielności. To była również okazja do poznania regionu warmińsko – mazurskiego.
AKTUALNOŚCI
HALO MAZURY
- 1
Konkurs BRD
25 kwietnia w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Przasnyszu odbył się etap rejonowy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Do turnieju przystąpiły zwycięskie drużyny wyłonione w eliminacjach powiatowych. Zawodnicy rozwiązali test z przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań, następnie wykonali niełatwą jazdę sprawnościową rowerem po torze przeszkód oraz zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po emocjonujących zadaniach ustalono klasyfikację końcową turnieju.
Drużyna naszej szkoły w składzie: Zofia Szczęsna, Lena Szczepankowska, Adrian Karczewski, Sebastian Krauze zajęła III miejsce w rejonie.
Bardzo serdecznie gratulujemy
Rejonowy Konkurs Ekologiczny
4 kwietnia klasy trzecie wzięły udział w Rejonowym Konkursie Ekologicznym pod hasłem „Każde dziecko dobrze wie, owad w świecie liczy się!”
Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej Nr2 w Sierpcu, a głównym patronem wydarzenia był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie wraz z rodzicami tworzyli hotele dla owadów z ekologicznych materiałów. W drugim etapie uczniowie w trzyosobowych drużynach musieli wykazać się szeroką wiedzą o owadach zapylających.
Miło nam poinformować, że uczniowie w konkursie wiedzowym zajęli III miejsce w rejonie, a w konkursie indywidualnym na najpiękniejszy hotel dla owadów miejsce II i dwa miejsca III.
DZIEŃ MAMY
Przyjmij Kochana Mamusiu te oto z serca płynące życzenia: Dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu wiele, niech Ci się spełni każde Twoje skryte marzenie. Przedszkolaki🌺🌻🌼
Maja Stańczak: „Marzenia się spełniają”
wywiad z utalentowaną piosenkarką, laureatką nagrody marszałka województwa
Maja Stańczak to młoda, niezwykle zdolna piosenkarka, która zdobyła już liczne nagrody, w tym prestiżowe stypendium marszałka województwa dla uzdolnionych. Choć jej kariera rozkwita, Maja nie czuje się jak gwiazda, traktując każdy sukces jako motywację do dalszej pracy. W wywiadzie opowiada o swojej pasji do muzyki, codziennych ćwiczeniach, wyzwaniach, które stawia przed sobą, oraz marzeniach, które chce zrealizować.Rozmawiał: Adam Ejnik
Na początek – jak to jest być stypendystką? Czujesz się teraz trochę jak gwiazda, czy raczej traktujesz to jako motywację do jeszcze większej pracy?
To dla mnie ogromne wyróżnienie i bardzo się cieszę, ale nie czuję się jak gwiazda. Wręcz przeciwnie jest to dla mnie motywacja do dalszej pracy i do tego , żeby jeszcze bardziej rozwijać swoją pasję .
Kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze śpiewem? Pamiętasz swój pierwszy występ? Było więcej tremy czy ekscytacji?
Moja przygoda rozpoczęła się w przedszkolu, kiedy pierwszy raz wzięłam udział w konkursie w Żuromińskim Centrum Kultury . Pamiętam , że była wtedy trema i ekscytacja. Na początku, później stres minął.
Jaki jest Twój ulubiony rodzaj muzyki? Wolisz śpiewać ballady, popowe hity czy może coś bardziej rockowego?
Lubię różne gatunki muzyczne, ale chyba najlepiej czuję się w piosenkach jazzowych.
Czy masz jakąś piosenkę, którą zawsze śpiewasz pod prysznicem, nawet jak nikt nie słucha?
Tak! Mam kilka takich utworów. Często też śpiewam piosenki, które nie chcą mi wyjść na próbach. Prysznic to doskonałe miejsce na trening.
Jak wygląda Twój trening wokalny? Ile czasu dziennie poświęcasz na śpiew i ćwiczenia?
5. Staram się ćwiczyć codziennie (po kilkanaście minut). Moje zajęcia rozpoczynam rozgrzewką głosu, następnie zaczynam pracę nad jakąś piosenką. Zazwyczaj jest to utwór, na którym skupiam się przed festiwalem.
Czy Twoi sąsiedzi wiedzą, że mają obok siebie przyszłą gwiazdę? Nigdy nie skarżyli się, że za głośno śpiewasz?
Mam nadzieję, że nie narzekają. Na razie nikt się nie skarżył, więc może nie jest tak źle.
Masz jakiegoś muzycznego idola? Kto inspiruje Cię do tego, by rozwijać swój talent?
Jest wiele osób, które podziwiam, które są dla mnie autorytetem. Jednak staram się nie naśladować nikogo. Chcę znaleźć swój własny styl.
Stypendium marszałka to duże wyróżnienie – masz już pomysł, na co je przeznaczysz? Może nowe instrumenty, lekcje śpiewu, a może… coś zupełnie innego?
Zainwestuję, tak naprawdę to na pewno wykorzystam je na rozwój swojej pasji, ale jeszcze do końca nie wiem.
Czy ktoś w rodzinie też ma talent muzyczny? Czy w domu organizujecie mini-koncerty?
W rodzinie raczej nikt nie śpiewa na poważnie, jednak na pewno wszyscy lubią muzykę i bardzo mnie w tym wspierają i motywują .
Wiele osób boi się występów publicznych – jak radzisz sobie z tremą? Masz jakiś sekret na to, żeby nie zapomnieć słów piosenki na scenie?
Najważniejsze to dobrze się przygotować. Jak wiem, że wszystko przećwiczyłam, to jestem spokojna i podczas występu stres sam mija.
Jak reagują rówieśnicy na Twoje sukcesy? Więcej jest kibiców czy może czasem ktoś zazdrości?
Na szczęście mam wokół siebie przyjaciół, którzy mnie wspierają i to jest najważniejsze.
Gdybyś mogła wystąpić z dowolnym artystą na jednej scenie, kto by to był i dlaczego?
Trudne pytanie! Jest tylu niesamowitych artystów, że nie wiem, kogo bym wybrała. Jednak na pewno byłby to ktoś z zagranicznych piosenkarzy .
Czy zdarzyło Ci się kiedyś coś zabawnego na scenie? Jakaś wpadka, którą teraz wspominasz z uśmiechem?
Nie , nie przypominam sobie takiej sytuacji. Staram się być przygotowana na występ najlepiej jak się da i póki co nie pomyliłam słów ani nie zapomniałam w ogóle tekstu (na szczęście:)
Co byś powiedziała dzieciom, które mają talent, ale boją się go pokazać światu?
Chciałabym im powiedzieć , żeby nie przestawali wierzyć w swoje marzenia nigdy się nie podawali , żeby dążyli do swoich celów ! Marzenia się spełniają :)
I na koniec – gdybyś mogła dać sobie supermoc, to jaka by to była?
Może umiejętność teleportowania się!!! To na pewno ułatwiłoby sprawę w codziennym życiu. Mogłabym szybciej dotrzeć w różne miejsca (chociażby na moje konkursy wokalne). Niestety, czasami nie jestem w stanie wszędzie wystąpić, gdyż podróż zajmuje bardzo dużo czasu i jest to dość uciążliwe.
Sierpeckie kadry z pasją. Uczniowie naszej szkoły uzyskali fotograficzne certyfikaty.
Pięcioro uczniów z nasze szkoły wzięło udział w warsztatach fotograficznych. Oliwia, Zosia, Antek, Karol i Bartek szkolili się w dziedzinie fotografii portretowej, przyrodniczej i reportażu, a także pilotowania drona.
Zajęcia odbyły się w miniony weekend (24-25 maja) w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wzięło w nich udział ponad 80 uczestników.
Zajęcia prowadzone przez profesjonalistów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jednym z wykładowców był nauczyciel z naszej szkoły Adam Ejnik. Polonista uczył słuchaczy jak wtopić się w teren, żeby skutecznie fotografować zwierzęta.
Wydarzenie zorganizowali: Stowarzyszenie „Zielony Sierpc” i Muzeum Wsi Mazowieckiej. Partnerem był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy 5a: Oliwia Oryl, Zofia Szeluga, Antoni Kowalski, Karol Dziurkowski i Bartek Majorowski.
Nasi uczniowie brali udział w ciekawych zajęciach, zjedli pyszne obiady i nabrali nowej motywacji na tworzenie pięknych zdjęć.
Zajęcia koła fotograficznego czekają na nowych członków. Zapisy przyjmuje Adam Ejnik
Zdjęcie Uczniowie z naszej szkoły fotografują modelki Fot. Adam Ejnik
Radość z pomagania. Podsumowanie działalności wolontariuszy w roku szkolnym 2024/2025
Wolontariusz to osoba, która ma wielkie serce, trochę czasu, energię do działania i bardzo chce komuś pomóc. Takich bezinteresownych działaczy jest wielu w naszej szkole, którzy pod opieką pani Marzeny Kwiatkowskiej oraz z pomocą pań Agnieszki Kosin i Angeliki Meler szerzą dobre uczynki.
Wolonatriusze naszej szkoły bardzo aktywnie współpracują ze Stacją Opieki Caritas w Żurominie. Swoją działalność, w tym roku szkolnym, tradycyjnie rozpoczęli od pomocy przy organizacji odpustu parafialnego.
W październiku i listopadzie uczestniczyli również w oprawie liturgii: w intencji lekarzy
i pracowników opieki zdrowotnej, a także za zmarłych z hospicjum.Wymownym gestem pamięci o seniorach, osobach niepełnosprawnych i przewlekle chorych były odwiedziny w Stacji Opieki Caritas. Zarówno z okazji Świąt Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocy, udali się z życzeniami, aby przekazać podopiecznym nie tylko własnoręcznie wykonane stroiki, ale przede wszystkim uśmiech i nadzieję, że nie są sami, w tym szczególnym czasie.
Wolontariusze zaanagażowali się także w zbiórkę szczoteczek, past do zębów oraz mydeł dla afrykańskich dzieci. Uwieńczeniem tej akcji był udział we Mszy Świętej w parafii św. Apolonii – patronki stomatologów, podczas której niesione były w darach właśnie ofiarowane produkty.
Nasi wolontariusze przypominają również o potrzebie empatii i życzliwości wobec drugiego człowieka. Jednym z takich wydarzeń jest organizowany od kilku lat w naszej szkole „Dzień Dobra” – patronalne święto pracowników i wolontariuszy Caritas. 28 kwietnia wszyscy uczniowie
i pracownicy zostali obdarowani słodkościami oraz okolicznościowymi sentencjami, co wywołało na ich twarzach uśmiech.Życzymy naszym wolontariuszom, aby każdy dobre słowo i każdy dobry uczynek wrócił do nich, dając im siłę do dalszej pracy.
4
Ekologiczne osiedle
W obecnym roku szkolnym w klasach 6b i 6c realizowany jest projekt, pt. ,,Ekologiczne osiedle’’. Przedsięwzięcie opierało się na stworzeniu makiety osiedla przyjaznego środowisku oraz wzbogaceniu szkolnego ogrodu sensorycznego w elementy podnoszące świadomość ekologiczną i uczące oszczędzania energii i wody. Te działania mają zwrócić uwagę społeczności szkolnej na budownictwo zrównoważone i jego wpływ na ekosystem. Dzięki środkom finansowym przekazanym przez Polenergię możliwy był zakup budek lęgowych dla ptaków, budki dla biedronek, szklarni, oświetlenia solarnego, zbiornika na deszczówkę oraz kompostownika. Szczególnym elementem urozmaicającym krajobraz szkolnego ogrodu jest szklarnia, przy pomocy której dzieci mogą zgłębiać zasady ogrodnictwa oraz uczyć się systematyczności i odpowiedzialności.
5
Archiwum Aktualności