• Niektórzy lubią poezję, czyli nasi uczniowie wiersze piszą…
          • Niektórzy lubią poezję, czyli nasi uczniowie wiersze piszą…

          • Niektórzy –
            czyli nie wszyscy.
            Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
            Nie licząc szkół, gdzie się musi,
            i samych poetów,
            będzie tych osób chyba dwie na tysiąc
            […]

                                                       Wisława Szymborska, Niektórzy lubią poezję

            Wisława Szymborska w swoim utworze dość sceptycznie wypowiada się na temat popularności poezji. W naszej szkole nie musi się, w naszej szkole chce się i znalazły się trzy osoby na tysiąc, które lubią poezję (nieśmiało przypuszczamy, że jest ich więcej).

            Maja Stańczak, Łucja Lorkowska i Julia Barska zdobyły główne nagrody w XXVII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego, organizatorem zmagań poetyckich było Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

            Dziewczyny, gratulujemy i życzmy sukcesów na miarę Nobla Wisławy Szymborskiej!

             

            Zdjęcia zaprezentowane na stronie pochodzą z zasobów prywatnych rodziców laureatek i strony internetowej Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury Bieżuń.

        • Halo, słychać mnie?
          • Halo, słychać mnie?

          • Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka angielskiego mogą korzystać z laboratorium językowego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Nowoczesna sala do nauki języków już wcześniej była wyposażona w monitor multimedialny oraz tablety. W tym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele mają kolejne narzędzie do swojej dyspozycji - laboratorium językowe. Uczniowie korzystając ze słuchawek mogą skupić się na słuchanym tekście. Mają możliwy głośny i swobodny trening wymowy, przez co mogą przełamać barierę przed wypowiadaniem się w języku obcym.

            Oprócz tego, że jest to doskonałe narzędzie edukacyjne, uczniowie mają frajdę korzystając z niego. A na początku lekcji często pada pytanie „Dziś też będziemy pracować na słuchawkach?”

            #LaboratoriaPrzyszłości

        • Dzień Patrona
          • Dzień Patrona

          • 20 listopada 2022 r. minęła 97. rocznica śmierci patrona naszej szkoły – Stefana Żeromskiego. To jeden z najwybitniejszych w dziejach polskiej literatury twórców, czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Szkoła Podstawowa nr 1 w Żurominie nosi jego imię od 1966 roku.

            W związku z tym postanowiliśmy przygotować uroczystość ku jego czci. Uczniowie klasy siódmej i klas ósmych mogli spotkać się ze współczesnym wcieleniem tego utalentowanego pisarza, w którego postać brawurowo wcielił się Karen Ghazaryan.

             Młodzież obejrzała też krótką prezentację dotyczącą życia i bogatego dorobku literackiego Stefana Żeromskiego, a potem przeniosła się w czasy zaborów do klerykowskiego gimnazjum. Szkolne koło teatralne HEJZA HOLA! odtworzyło na scenie najbardziej znane fragmenty Syzyfowych prac- lekcję historii prowadzoną przez rusyfikatora Kostriulewa (w tej roli Daria Małkowska) oraz przejmujące patriotyczne wystąpienie Bernarda Zygiera (Łucja Lorkowska) podczas lekcji języka polskiego u profesora Sztettera (Maja Stańczak).

            Całość została zwieńczona konkursem wiedzy na temat życia patrona szkoły. Uczniowie mogli obserwować rywalizację uczestników zawodów na ekranie projektora i głośno kibicować swoim reprezentantom. Zwycięzcami zostali przedstawiciele klasy 8b. Gratulacje!

        • Wolontariusze naszej szkoły
          • Wolontariusze naszej szkoły

          • 18.11.2022r. wolontariusze naszej szkoły zaangażowali się w oprawę Mszy Świętej i poprowadzili nabożeństwo różańcowe. Eucharystia była sprawowana w intencji zmarłych, którzy byli podopiecznymi Hospicjum Domowego i Opieki Długoterminowej Caritas Diecezji Płockiej w Żurominie. 

            To już kolejny rok aktywnej działalności w ramach wolontariatu, a widząc zaangażowanie naszych uczniów na pewno nie ostatni.

        • Dzień Pluszowego Misia!
          • Dzień Pluszowego Misia!

          • Dzisiaj z naszymi przedszkolakami świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia!  Wraz z dziećmi pojawili się u nas w przedszkolu wyjątkowi goście - ulubione misie. Kolejny raz składamy serdeczne podziękowania @CukierniaRosario za zasponsorowanie pysznego, misiowego torta.

        • Spektakle Profilaktyczne w Bibliotece Publicznej w Żurominie
          • Spektakle Profilaktyczne w Bibliotece Publicznej w Żurominie

          • 15 listopada gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Żurominie, która zorganizowała dwa spektakle profilaktyczno-edukacyjne. Obejrzeli je nasi uczniowie z klas 4B oraz 5A.

            Pierwszy spektakl „Nick Viktoria” ukazał młodym widzom skutki uzależnienia od internetu, natomiast drugi „Jeszcze jeden dzień, jeszcze jeden sen…” dotyczył zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków. Takie teatrzyki profilaktyczne pokazują nam jakie mogą być przyczyny i skutki uzależnień oraz konsekwencje bezmyślnego korzystania z internetu.

            Za zaproszenie serdecznie dziękujemy pani dyrektor Joannie Rakoczy.

        • KONKURS „KSIĄŻKOWY PRZYJACIEL” – ROZSTRZYGNIĘTY!
          • KONKURS „KSIĄŻKOWY PRZYJACIEL” – ROZSTRZYGNIĘTY!

          • Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie swojego ulubionego bohatera literackiego w formie pracy plastycznej. Komisja konkursowa była pod dużym wrażeniem otrzymanych 52 prac. Różnorodność zastosowanej techniki świadczyła o kreatywności i zaangażowaniu dzieci w wykonanie zadania.  Najczęściej prezentowani przez uczniów książkowi przyjaciele to: „Roszpunka” „Gryzaczek”, „Pinka”, „Czerwony Kapturek” i „Kot w butach”. Bohaterami prac były postacie nie tylko ze znanych bajek, ale także z lektur szkolnych, np. „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Harry Potter - Kamień filozoficzny”, „Asiunia” czy „Mikołajek”.  Ze względu na wysoki poziom wykonania prac bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić 9 osób w dwóch  grupach wiekowych.

            Kategoria kl. 1-3

            I miejsce – Zofia Szczęsna kl. 3a

            II miejsce – Adam Gulczyński kl. 1b

            III miejsce -  Wiktoria Więckowska kl. 1b / Julia Kuberska kl.1b

            Wyróżnienie – Zuzanna Klimowska kl. 2c

            Kategoria kl. 4-8

            I miejsce – Aleksandra Wieczorkowska kl. 5c

            II miejsce – Angelika Czyżyk kl. 8d

            III miejsce – Maria Szynkiewicz kl. 5a

            Wyróżnienie - Bartłomiej Bogdański kl. 6c

            Każdemu uczestnikowi serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnego konkursu!

        • NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
          • NOWE KSIĄŻKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          • Kolejny raz biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o 28 publikacji w języku ukraińsko-polskim. Większość książek jest dedykowana dla dzieci i młodzieży, ale są też woluminy dla dorosłych czytelników. Dzięki Fundacji Mazovia, nasi nowi uczniowie, mogą czytać książki

            w swoim ojczystym języku.
            Dziękujemy Pani Edycie Kosak- Gościckiej z Fundacji Mazovia za piękny gest i szlachetne serce dla naszych uczniów z Ukrainy.  

        • Warsztaty z profilaktyki anty-alkoholowej
          • Warsztaty z profilaktyki anty-alkoholowej

          • Po raz kolejny gościliśmy u siebie świetnego edukatora – pana Andrzeja Piaseckiego z Profi-Art-Edukacji z Gdyni. Tym razem pan Andrzej poprowadził zajęcia warsztatowe dla uczniów klas V, VI i VII na temat tego, jak zmienia się nasza percepcja, orientacja w terenie, refleks oraz zachowanie po spożyciu alkoholu.

             

            Uczniowie brali udział w ciekawych ćwiczeniach praktycznych, w pokazach, dyskusji. Mogli przymierzyć alko-gogle, a nawet przejechać się samochodem w wirtualnym świecie. Nie było czasu na nudę i wiele się nauczyliśmy.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2022
          • ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2022

          • Co roku trzeci czwartek listopada poświęcony jest kampanii antynikotynowej jako Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku dzień ten przypada na 17 listopada, a hasłem przewodnim jest TYTOŃ: ZAGROŻENIE DLA NASZEGO ŚRODOWISKA.

            Dnia 16 listopada w klasach 6a oraz 6c odbyło się spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Żurominie. Celem było zwrócenie uwagi uczniów na szkodliwość palenia papierosów, e-papierosów oraz biernego palenia.

        • AKCJA KULCZYK FOUNDATION "PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY"
          • AKCJA KULCZYK FOUNDATION "PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY"

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu pilotażowego PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY – sponsorowanego przez KULCZYK FOUNDATION i firmę ROSSMANN.

            Akcja koordynowana przez pedagoga, pielęgniarkę szkolną oraz Samorząd Uczniowski ma na celu zapewnienie dostępności do środków higienicznych typu: podpaski, tampony dla dziewczynek, które miesiączka zaskoczyła podczas pobytu w szkole lub zapomniały zabrać z domu środków higienicznych na zmianę. Dla zapewnienia uczennicom dyskrecji i pełnego komfortu w czasie ich okresu w toaletach pojawiły się RÓŻOWE SKRZYNECZKI wypełnione środkami higienicznymi, z których zawsze mogą skorzystać.

        • Halowy turniej piłki nożnej chłopców
          • Halowy turniej piłki nożnej chłopców

          • W dniu 16 listopada 2022r. w Hali Miejskiej w Bieżuniu odbył się turniej halowej piłki nożnej chłopców rocznik 2010 i młodsi o Puchar Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Były to nieoficjalne mistrzostwa powiatu żuromińskiego. Na starcie stanęło sześć szkół z powiatu żuromińskiego: Szkoła Podstawowa w Siemiątkowie, Szkoła Podstawowa w Lutocinie, Szkoła Podstawowa w Syberii, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurominie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Żurominie oraz gospodarz turnieju Zespół Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Drużyny były podzielone na dwie grupy po trzy zespoły. Nasz zespół rywalizował w grupie B z Bieżuniem i Szkołą Podstawową w Siemiątkowie. W pierwszym spotkaniu po bardzo nerwowym meczu zremisowaliśmy z gospodarzami turnieju 1:1. Bramkę dla naszego zespołu zdobył Paweł Szmelc. W drugim spotkaniu gra wyglądała dużo lepiej i pewnie pokonaliśmy zespół z Siemiątkowa 3:1 po bramkach Ignacego Zabłotnego, Szymona Ziembińskiego i Karola Żydlewskiego. W trzecim meczu naszej grupy Siemiątkowo pokonało drużynę z Bieżunia 3:1. Po zwycięstwie w grupie, w półfinale trafiliśmy na drugi zespół z grupy A – SP 2 Żuromin. Po dobrym meczu w naszym wykonaniu i dwóch bramkach Karola Żydlewskiego zwyciężyliśmy 2:0 i zameldowaliśmy się w finale, gdzie znów spotkaliśmy się z drużyną z Siemiątkowa (Siemiątkowo, w drugim półfinale pokonało SP Syberia 3:1 w  rzutach karnych (w meczu wynik 0:0)). Finał znów pod nasze dyktando. Z meczu na mecz nabieraliśmy pewności i drugi raz w tym turnieju pokonaliśmy zespół z Siemiątkowa 2:0. Bramki dla naszego zespołu zdobywali: Paweł Szmelc, Konrad Czapliński.

            Zespół z SP 1 Żuromin wystąpił w składzie: Jan Grochocki, Szymon Ziembiński, Karol Cegiełka, Karol Żydlewski, Paweł Szmelc, Ignacy Zabłotny, Filip Rzymowski, Igor Prątnicki, Konrad Czapliński. Na przełomie listopada i grudnia będziemy reprezentować Powiat Żuromiński w turnieju rejonowym.

        • „Mała książka – wielki człowiek”
          • „Mała książka – wielki człowiek”

          • Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, które rozpoczynają edukację w szkole podstawowej i stawiają pierwsze kroki w nauce czytania. Specjalnie przygotowana dla nich książka ma być zachętą do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.  To także forma zachęcenia najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i wypożyczania książek, aby wyrabiać nawyk sięgania po książki i rozwijać umiejętność czytania. W dniu 21 października 2022 r. odbyło się wręczenie, uczniom klas pierwszych, specjalnych „Wyprawek Czytelniczych”. W skład każdej wchodziły: „Pierwsze abecadło” oraz „Książka połączeń, czyli uczymy się czytać razem”.
            W bibliotece szkolnej przeprowadzono także zajęcia dla nowych czytelników. Pierwszoklasiści zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. Na koniec złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą czytać książki i je szanować. 

            „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt ogólnopolski całkowicie finansowany ze  środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki.

        • „Code Week”
          • „Code Week”

          • W dniach 8-25 października uczniowie naszej szkoły brali udział w "EU Code Week". Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. „Tydzień Kodowania” jest dla uczniów okazją do kreatywnej zabawy, inspirującej do podejmowania wyzwań i tworzenia innowacji.
            Również w tym roku dzieci wykazały się bardzo wysoką aktywnością w kodowaniu, tworzeniu gier i zabawie edukacyjnej. Wykonywali oni zadania na platformie, a przy tym świetnie się bawili. Za kreatywność, pomysłowość i aktywny udział w konkursach uczniowie otrzymali, od zespołu Code Week, certyfikaty i upominki.

        • NASZA NIEPODLEGŁA! Uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę..
          • NASZA NIEPODLEGŁA! Uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę..

          • W czwartek, 10 listopada, cała społeczność szkolna uczciła 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Uczniowie starszych klas przedstawili montaż słowno – muzyczny, który zapoznał zebranych z historią naszego kraju i walką o niepodległość, od chwili utraty niepodległości w 1775 r., przez powstania narodowe aż do chwili powrotu Polski na mapy Europy. W chwilę zadumy miał wprowadzić uczniów Polonez wielkiego kompozytora Michała K. Ogińskiego pod tytułem „Pożegnanie Ojczyzny”. Społeczność szkolna miała okazję wysłuchać wielu patriotycznych recytacji oraz zaśpiewać wraz z chórkiem popularne pieśni patriotyczne.

             Przy dźwiękach muzyki zabrzmiała „Rota”, „Legiony”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Serce w plecaku”, Warszawianka” i wiele innych pieśni.  Dodatkowo występy wzbogacone zostały o prezentację multimedialną.

            Tradycyjnie już cała społeczność szkolna o godzinie 11:11 odśpiewała hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego.

            ,, Bo to nasz kraj - nasza Ojczyzna, językiem mym - piękna polszczyzna, Polska ziemia wzdłuż i wszerz najcenniejsza dla mnie jest..."

            Na zakończenie uroczystości uczniowie wraz z chórkiem zaśpiewali piosenkę Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”.


            Do obchodów Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowywali się poprzez wspólny śpiew pieśni patriotycznych, wykonywanie biało – czerwonych kotylionów oraz tworzenie prezentacji multimedialnych. W ten sposób uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie uczcili pamięć żołnierzy oraz tych, którzy walcząc za wolność Ojczyzny, w różnym czasie oddali życie za Ojczyznę. Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci. Pozostali tylko w naszej pamięci.

        • Edukacyjna Sieć Antysmogowa
          • Edukacyjna Sieć Antysmogowa

          • Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Ma on na celu stworzenie sieci szkół i przedszkoli podejmujących działania  na rzecz czystego powietrza. W programie biorą też udział uczniowie naszej szkoły. Mogą oni, jak i wszyscy mieszkańcy Żuromina, obserwować  dane miernika pyłów zawieszonych zamontowanego na zewnątrz naszej szkoły. Na stronie ESA dostępna jest mapa wszystkich takich czujników zamontowanych w różnych miejscach naszego kraju. W okolicy Żuromina możemy zobaczyć dane dla m.in. Lubowidza, Poniatowa, Będzymina czy Syberii. Ponadto ESA prowadzi ranking dzienny i tygodniowy monitorowanych miejsc.

            To dopiero początek naszej pracy na rzecz czystego powietrza. Przed nami liczne wyzwania. Odwiedź stronę esa.nask.pl i poszerz swoją wiedzę na temat zanieczyszczeń powietrza i sposobów ich zwalczania.

        • Wycieczka do Olsztyna
          • Wycieczka do Olsztyna

          • Dnia 27. X. 2022 klasy 2c i 3a wraz z opiekunami p. Agatą Mańka, p. Anną Zawiercichowską i p. Agnieszką Rogowską uczestniczyły w wycieczce do Olsztyna i okolic.

            Atrakcją wycieczki był pobyt w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku , w którym

            dzieci obejrzały  niezwykły pokaz dmuchania i formowania gorącej masy szklanej oraz wytwarzania szkła dekoracyjnego.

            Kolejnych wrażeń dostarczył pobyt w Planetarium podczas oglądania seansu pt. ,,Ziemia, Księżyc, Słońce”.

            Wiele radosnych chwil i dużo dobrej zabawy doświadczyły dzieci w Parku Trampolin.

            Uczniowie gościli również w Galerii Sztuki w Nowym Kawkowie. Odbyły się tam warsztaty ceramiczne oraz pokaz najstarszej techniki wypalania ceramiki w ogniu metodą  RAKU.

            Niezapomnianych wrażeń na zakończenie wycieczki przyniosły dzieciom śpiewy i zabawy przy wspólnym ognisku w otoczeniu pięknej, mazurskiej przyrody.

        • ,,Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”
          • ,,Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

          • W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną odbyło się spotkanie z pracownikiem Panią Anną Czaplejewicz.

            Uczestnikami spotkania były klasy 4A oraz 4C. Pogadanki obejmowały realizację programu profilaktycznego pt. ,,Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami” oraz ,,Grzyby jadane, niejadalne oraz trujące”.

            Celem spotkania było przekazanie informacji na temat kleszczy oraz chorób odkleszczowych – wirusowe zapalenie mózgu oraz boreliozy, a także cennych informacji o gatunkach grzybów z podziałem na jadane, niejadalne i trujące.

            Uczniowie w aktywny sposób uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem PSSE w Żurominie.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
          • ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

          • Święto obchodzone corocznie 15 października, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

            W naszej szkole, w październiku w oddziale przedszkolnym oraz w klasach pierwszych odbyły się pogadanki z pielęgniarką szkolną na temat higieny rąk.

            Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się , że dokładne mycie rąk to pierwsza obrona przed chorobami. Wystarczy tylko woda, mydło i co najmniej 30s, żeby ręce były czyste.

            Pielęgniarka szkolna przeprowadziła z uczniami instruktaż prawidłowego mycia rąk, następnie zgodnie ze schematem umyli dłonie – wykorzystując specjalny żel myjąco-dezynfekujący.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, ul. Wyzwolenia 12
        • 23 657 38 53
        • ul. Wyzwolenia 12, 09-300 Żuromin Poland
        • Konto Rady Rodziców 71 8242 0008 3001 0004 7614 0001 Tegoroczna składka wynosi 50zł. Opłaty za obiady tylko przelewem na konto: 29 8242 0008 2001 0002 3647 0001 (w tytule proszę podać: za obiady, imię i nazwisko dziecka, klasa)
      • Logowanie