• Mini informator - Czasy gramatyczne języka angielskiego w życiu codziennym
          • Mini informator - Czasy gramatyczne języka angielskiego w życiu codziennym

          • Dzień dobry, nazywam się Adam Lewiński.  Skończyłem właśnie szkołę podstawową. Moją pasją jest historia, geografia, fascynują mnie podróże i zwiedzanie nieznanych zakątków naszego globu. W podróżach niezbędna jest znajomość języków obcych, w szczególności języka angielskiego, który jest językiem urzędowym w wielu  krajach. Dlatego też kładę duży nacisk na jego naukę. Kiedy otrzymałem Stypendium Marszałka Województwa Mazowieckiego, od razu podjąłem decyzję, że wiodącym przedmiotem w moim indywidualnym planie rozwoju edukacyjnego będzie właśnie język angielski. Razem z moim opiekunem, Panią Magdaleną Wieczorkowską, opracowaliśmy plan działań wraz z harmonogramem, określiliśmy cele oraz oczekiwane rezultaty  po zakończeniu projektu.  Tematem mojego projektu  edukacyjnego jest „ Grammar  rules  around me”- poszukiwanie zasad gramatycznych w otaczającym mnie świecie”.  Jednym z działań zawartych w moim planie było opracowanie mini informatora, by podzielić się z szerszą grupą odbiorców swoją wiedzą. Tak też czynię i zapraszam wszystkich zainteresowanych do lektury.


        • Mini informator - "Złoty podział odcinka - walory estetyczne".
          • Mini informator - "Złoty podział odcinka - walory estetyczne".

          • Dzień dobry, mam na imię Ewa. W roku szkolnym 2022/2023 byłam uczennicą klasy ósmej tej szkoły. Poza czytaniem  książek o tematyce młodzieżowej- „Feliks, Net i Nika”, „Harry Potter” i  innych, sportem- siatkówka, koszykówka, piłka ręczna oraz tenis, moją pasją jest królowa nauk- matematyka. Mimo, iż uchodzi ona za jedną z najtrudniejszych i mniej lubianych przedmiotów w szkole, ja ją uwielbiam.

            W roku szkolnym 2022/2023 ubiegałam się o Stypendium Marszałka Województwa Mazowieckiego, przyznano mi je. Jednym z wymogów jego otrzymania było napisanie i zrealizowanie indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego. Oczywiście w moim planie królowa nauk zajęła pierwsze miejsce, na drugim znalazł się język niemiecki, ponieważ uważam, że w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest tak samo ważna, jak inne umiejętności i kompetencje.

            Opiekunem mojego projektu była Pani Elżbieta Ogrodowczyk, która pomogła mi zarówno w konstruowaniu planu , jak i służyła pomocą na każdym etapie realizacji zamierzonych celów.

            Chciałam  teraz  przedstawić wszystkim temat mojej pracy i przekazać ogólne informacje w postaci krótkiego informatora, oczywiście w telegraficznym  skrócie. Może kogoś  zainspiruję… ? Tematem  mojego projektu był „ Złoty podział odcinka- czym jest i gdzie go znajdziemy?”.

            Złoty podział to podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Stosunek, o którym mowa w definicji, nazywa się złotą liczbą i oznacza grecką literą φ .

             

            Złoty podział wykorzystuje się często w estetycznych, proporcjonalnych kompozycjach architektonicznych, malarskich, fotograficznych , znajdziemy go w przyrodzie.. Znany był już w starożytności i przypisywano mu wyjątkowe walory estetyczne. Stosowano go np. w planach budowli na Akropolu. Co najmniej od XX wiek wielu artystów i architektów tworzyło swoje dzieła z zachowaniem złotego stosunku – szczególnie w formie złotego prostokąta, w którym stosunek dłuższego boku do krótszego jest równy złotej proporcji – zgodnie z poglądem, że takie proporcje wyglądają estetycznie.  Złoty prostokąt może być rozcięty na kwadrat i mniejszy prostokąt o tych samych proporcjach co rozcinany. Matematycy, począwszy od Euklidesa, badali złoty podział z powodu jego wyjątkowych  i  interesujących własności. Złoty podział jest także używany w analizie rynków finansowych, w strategiach takich jak zniesienia Fibonacciego. Dlaczego niektóre rzeczy, wnętrza bądź nawet ludzie naturalnie wydają się nam  piękniejsi, bardziej idealni?  Mocniej przykuwają oko i uważamy je mimowolnie za bardziej harmonijnie zbudowane od innych. Efekt ten jest wywołany przez odpowiednie proporcje, czyli np. stosunek wysokości do szerokości lub stosunek krótszego i dłuższego boku  prostokąta. Zapraszam do lektury.


            Ważne daty

            447–432 p.n.e. - Fidiasz tworzy Partenon, starożytną świątynię zachowującą złote proporcje

            1202 - Fibonacci opisuje serię liczb nazywaną dziś Ciągiem Fibonacciego

            ok. 1490 - powstaje rysunek autorstwa Leonarda da Vinci Człowiek witruwiański

            1835 - Martin Ohm jako pierwszy do opisu kanonu estetycznego używa określenia złoty podział

            XX w. - Mark Barr proponuje, aby symbolem złotego podziału uczynić grecką literę φphi – na cześć starożytnego artysty Fidiasza, który złoty podział zawarł w wielu swoich dziełach.


            ZŁOTY PODZIAŁ W PRZYRODZIE

            Okazuje się, że złoty podział jest wszędzie. Otacza nas z każdej strony. Występuje on w podziale nerwów w liściach roślin, sposobu w jaki rozgałęziają się żyły u zwierząt i ludzi, jest podstawą cyklów fal mózgowych, a nawet można go znaleźć w skali makro w geometrii całych galaktyk, czy kształcie huraganów. W przyrodzie możemy odnaleźć również kształt spirali Fibonacciego przyglądając się układowi ziaren w kwiecie słonecznika, czy morskim muszlom. Bardzo ciekawe jest, że boska proporcja pojawia się często w  budowie ludzkiego ciała. W interesujący sposób przedstawił to Leonardo da Vinci na swoim rysunku „Człowiek Witruwiański”. Wynika z niego, że pępek dzieli wysokość człowieka w złotej proporcji. Podobnie łokieć dzieli odległość od barku do koniuszków palców, a także kolano od góry biodra do stopy. ​​​​​​​

            Złotą spiralę można spotkać w całym wszechświecie. Przykładowo, spiralny kształt muszli łodzika czy małżowiny usznej, rozszerza się zgodnie z zasadą proporcji φ phi.

            Człowiek Witruwiański - Leonardo da Vinci ​​​​​​​

            Spirala Fibonacciego w liściu

             

             

            ZŁOTY PODZIAŁ W ARCHITEKTURZE

            Ludzie o złotym podziale wiedzieli już od zarania dziejów i celowo wykorzystuje się go do dzisiaj w architekturze, malarstwie i muzyce. Świetnym przykładem użycia boskiej proporcji są piramidy w Gizie, gdzie długość boku nachylonego do podłoża podzielony przez połowę długości boku kwadratu stanowiącego podstawę piramidy daje liczbę 1,62.W fasadzie Partenonu, znajdującego się na ateńskim Akropolu, również zauważymy boską proporcję. Po wpisaniu elewacji w prostokąt zauważymy, że stosunek boków tego prostokąta wyraża złotą proporcje. Charakterystyczne dla włoskiego renesansu (XV-XVI w.) są pałace i kościoły. Ich elewacje często powstawały w oparciu o złoty podział. Zjawisko to w projektowaniu nie tyczy się tylko architektury starożytnej. Jeśli przyjrzymy się elewacji budynku  ONZ w Nowym Jorku zauważymy, że jest podzielona na 3 prostokąty, a stosunek boków każdego z nich wynosi 1,62.

            Partenon na Akropolu

            Siedziba ONZ w Nowym Jorku

            Piramidy w Gizie

             

            ZŁOTY PODZIAŁ W FOTOGRAFII

            Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego już na pierwszy rzut oka możesz stwierdzić, czy podoba Ci się dane zdjęcie, grafika lub obraz. Od czego to zależy? Dlaczego jedne zdjęcie sprawia nam wizualną przyjemność i przykuwa naszą uwagę, a drugie powoduje irytację albo zwyczajną obojętność? Sprawdź, na czym polegają zasady złotego podziału i dowiedz się, jak twórczo wykorzystać je na swoich zdjęciach. Za pomocą zasady złotego podziału i trójpodziału wyznaczamy mocne linie i punkty w konstrukcji zdjęcia, a potem umieszczamy tam najważniejszy element kadru, tak aby znalazł się na przecięciu dwóch linii. Taka kompozycja sprawia, że kadr jest bardziej naturalny  i atrakcyjniejszy w odbiorze.

            Dbanie o kadr w myśl złotego podziału to fantastyczna wskazówka na drodze do zrobienia dobrych zdjęć! Unikniesz w ten sposób typowego, nudnego fotografowania, opartego wyłącznie na kompozycji centralnej.

            BOSKA PROPORCJA JEST WSZĘDZIE

            boską proporcję możemy odnaleźć wszędzie. Zarówno w dziełach natury, jak i w budowie samego człowieka. Dzięki zastosowaniu tej proporcji rzeczy wydają nam się naturalnie piękniejsze i czujemy się wśród nich komfortowo.

            A więc… do dzieła, Kochani- szukajcie przykładów w codziennym życiu, ja znajduję boskie proporcje dosłownie na każdym kroku… Pozdrawiam  i życzę udanych  wakacji, które nam jeszcze zostały.

             

            Bibliografia:

            nlogo.pl

            encyklopedia.pwn.pl

            mathedu.pl

            historiasztuki.info

            zpe.gov.pl

            pl.wikipedia.org

            studiom kwadrat.pl

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS I-III
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS I-III

          • Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 w odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej.  Dyrektor szkoły pani Ewa Kowalczyk – Brożyna przywitała serdecznie Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin panią Anetę Goliat, zgromadzonych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne. Obie panie życzyły uczniom wspaniałych wakacji. Podsumowania minionego roku szkolnego dokonała wicedyrektor pani Dorota Sobolewska. Miłym akcentem było wręczanie nagród i dyplomów laureatom, finalistom oraz wyróżnionym w Ogólnopolskich Konkursach „Z poprawną polszczyzną na co dzień” oraz „Z ortografią na co dzień”. Najmłodsi uczniowie z nieśmiałością przyjmowali gratulacje. Następnie klasy trzecie, kończące pierwszy etap edukacji, przedstawiły program artystyczny, w którym dominowały piosenki i wiersze o tematyce wakacyjnej. Na koniec wszyscy uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych odebrać świadectwa. Słychać było wesołe zawołanie: Niech żyją wakacje!

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, ul. Wyzwolenia 12
        • 23 657 38 53
        • ul. Wyzwolenia 12, 09-300 Żuromin Poland
        • Konto Rady Rodziców 71 8242 0008 3001 0004 7614 0001 Tegoroczna składka wynosi 50zł. Opłaty za obiady tylko przelewem na konto: 29 8242 0008 2001 0002 3647 0001 (w tytule proszę podać: za obiady, imię i nazwisko dziecka, klasa)
      • Logowanie