26 kwietnia 2024 r. uczennice naszej szkoły: Alicja Domżalska (3a), Matylda Ganczarek (3b) oraz Maria Czajkowska (3c) wzięły udział w Rejonowym Konkursie Ekologicznym pod hasłem „Hej dzieciaki! Czy wiecie, co to za ptaki?” Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, gdzie dziewczęta udały się wraz z opiekunem – p. Arletą Wasiak. Składał się z dwóch etapów. Pierwszą częścią było wykonanie karmnika lub budki lęgowej dla ptaków z materiałów ekologicznych. Uczennica klasy 3c - Maria Czajkowska otrzymała wyróżnienie za własnoręcznie stworzony karmnik. Kolejnym, finałowym etapem był konkurs wiedzy o ptakach, w którym wzięło udział dziesięć szkół. Nasze uczennice zajęły zaszczytne trzecie miejsce, za co otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
AKTUALNOŚCI
Rejonowy Konkurs Ekologiczny
- 1
Paryż –Disneyland Wycieczka szkolna 20-24 maja 2024r.
Francja to największy pod względem powierzchni i drugi pod względem liczby ludności kraj w Unii Europejskiej rozciągający się od Morza Śródziemnego po Morze Północne, od Atlantyku po Ren. To kraj, w którym wciąż obowiązuje rewolucyjne hasło: wolność, równość, braterstwo. Zachwyca nie tylko bogatą, opartą na wielowiekowej tradycji kulturą, ale również niezliczoną liczbą zabytków będących świadectwem niezwykłej historii tego państwa
Zaciekawieni tym krajem, postanowiliśmy go odwiedzić. I tak 20 maja wyruszyliśmy w podróż autokarem do Francji. Pierwszym punktem na mapie podróży był Disneyland. Obawialiśmy się o pogodę, ponieważ pod koniec drogi towarzyszył nam deszcz. Tuż przed bramą Disneylandu zaświeciło dla nas słońce i postanowiło nam towarzyszyć do końca, pełnego wrażeń dnia.
Najsłynniejszy park rozrywki w Europie pozwala zobaczyć na żywo fantastyczny świat z dziecięcych lat i spędzić niezapomniany dzień z bohaterami największych przebojów Disneya. Czekali na nas Indianie i kowboje w prawdziwym miasteczku z Dzikiego Zachodu, Śpiąca Królewna, piraci z Karaibów, Piotruś Pan, Pinokio, postaci z „Gwiezdnych wojen” oraz mnóstwo innych atrakcji.
Po intensywnym dniu zakwaterowaliśmy się w hotelu, by nabrać sił na zwiedzanie Paryża.
Paryż – miasto zakochanych, bulwarów i kafejek związanych z najsławniejszą bohemą artystyczną. Niewątpliwa stolica kultury, a można rzec, że również „stolica świata”. Choć jest dziś tętniącą życiem metropolią, zachował swój prowincjonalny, senny charakter, dobrze znany już w czasach, gdy po jego uliczkach spacerowały takie osobistości jak Balzac, kardynał Richelieu, Renoir, Robespierre, Chopin czy Mickiewicz. Znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc na całym świecie, nieodmiennie wyzwalając ogromne emocje: od miłości po nienawiść. Z pewnością warto odwiedzić Paryż przynajmniej raz w życiu, by samemu się przekonać, jaki jest oraz, być może, zakochać się od pierwszego wejrzenia…
Na zwiedzanie Paryża poświęciliśmy kolejne dwa dni. Na naszej liście miejsc, które udało się nam zobaczyć znalazły się:
- Wersal – rezydencji Ludwika XIV Króla-Słońce
Wersal - wzór założenia pałacowo-parkowego, rezydencja królów francuskich, barokowe dzieło Ludwika XIV – różnie można mówić o Wersalu, ale żaden opis nie odda tego, co można zobaczyć na żywo. Zachwyca i zapada w pamięć jako jeden z najwspanialszych pałaców Europy. Oryginalne komnaty z zachowanym wyposażeniem oraz rzucające się w oczy bogactwo potrafią łatwo przenieść nas w czasy monarchii, zaś wspaniałe ogrody pełne fontann zapewniają chwilę odpoczynku od zgiełku pobliskiego Paryża.
- spacer przez Montmartre – dzielnicy artystów do bazyliki Sacre-Coeur i kabaretu Moulin Rouge
Montmartre to ulubione miejsce paryskich artystów. Dzielnica położona na wzgórzu o tej samej nazwie, u stóp bazyliki Sacre-Coeur – jednego z najważniejszych kościołów w mieście. Jego powstanie wiąże się z przysięgą, jaką złożyli miejscowi przemysłowcy w czasie wojny francusko-pruskiej. Obiecali, że jeśli po wojnie zastaną Paryż w stanie nienaruszonym, wybudują wspaniały kościół na Montmartrze. Imponujący efekt można podziwiać do dziś. Otaczające świątynię uliczki to wiązanka miejsc związanych z paryską bohemą przełomu wieków. Trudno się dziwić, że do dziś panuje tu niepowtarzalny klimat! Krótki spacer pozwala dotrzeć do kolejnej wizytówki dzielnicy – słynnego, istniejącego od końca XIX wieku kabaretu Moulin Rouge.
- spacer po wyspie la Cite do katedry Notre-Dame
Wyspa Cite z katedrą Notre Dame Cite to jedna z dwóch paryskich wysp na Sekwanie. Ze stałym lądem łączy ją osiem mostów. Najważniejszy z jej zabytków to katedra Notre Dame – potężny gotycki gmach, który w przeszłości był symbolem sakralności władzy królewskiej. Pomimo kolosalnych zniszczeń wywołanych tragicznym pożarem w 2019 roku, powraca do dawnej świetności i wciąż zachwyca turystów.
- pobyt w Luwrze – jednym z największych muzeów sztuki na świecie
Luwr to jedna z najwspanialszych rezydencji królewskich Europy, siedziba największego muzeum sztuki na świecie. Wchodząc rano i wychodząc „po chwili", orientujemy się, że jest popołudnie i minęło jakieś sześć godzin. Dla zwiedzających udostępniono około 35 tysięcy eksponatów, ale liczba wszystkich tam zgromadzonych jest ponad dziesięć razy większa. Wizyta w Luwrze pozwoliła nam na spotkanie oko w oko z tak wybitnymi dziełami jak Mona Lisa Leonarda da Vinci czy Wenus z Milo.
- spacer Polami Elizejskimi do Łuku Tryumfalnego
Łuk Triumfalny - ta monumentalna budowla stoi pośrodku największego w Paryżu ronda, imienia Charlesa de Gaulle. Jest środkowym punktem na wielkiej paryskiej osi historycznej, która sięga stąd w jedną stronę przez Pola Elizejskie do Luwru, a w drugą do nowoczesnej dzielnicy La Defense. Rozbiega się stąd aż dziesięć wielkich alei. Sam Łuk Triumfalny powstał na pamiątkę zwycięstwa Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Upamiętnia poległych żołnierzy, w tym również polskich oficerów. Co wieczór zapalany jest tu Płomień Pamięci na Grobie Nieznanego Żołnierza.
- Plac Concorde, Ogrody Tuileries
Zwieńczeniem naszej podróży był wjazd na wieżę Eiffla – miejsce na mapie Paryża, którego nie można pominąć. Widok na Paryż z góry na każdym z nas zrobił niezapomniane wrażenie.
Wieża Eiffla - najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża. Wznosi się na aż 324 metrów, czyli prawie tyle co stupiętrowy wieżowiec, a widok z najwyższego tarasu sięga 70 km. Powstała z okazji Wystawy Światowej w 1889 r. i przez 40 lat była najwyższym obiektem na świecie. Stojąc pod „Żelazną Damą”, aż trudno uwierzyć, że może istnieć coś wyższego, a jednak obecnie zajmuje ona dopiero 81. miejsce w rankingu wysokości. Odwiedzają ją średnio dwa miliony turystów rocznie. Czasami trzeba trochę poczekać, aby dotrzeć na szczyt, ale czymże byłaby wizyta w Paryżu bez wjazdu na wieżę Eiffla?
Po emocjonującym dniu udaliśmy się spacerem do paryskiego metra, którym dotarliśmy ponownie pod Łuk Triumfalny, aby w pobliskiej restauracji zjeść kolację i wyruszyć w drogę powrotną do domu.
W wycieczce wzięło udział 34 uczniów naszej szkoły. Opiekunami byli: pani dyrektor Ewa Kowalczyk-Brożyna, pani Dominika Bartnicka oraz pani Ilona Falkiewicz, która zajmowała się również zorganizowaniem wycieczki.
Przygotowała:
Ilona Falkiewicz
26
Wycieczka do Torunia 17 kwietnia 2024r.
Młodzież w wieku dorastania boryka się z licznymi problemami w skutecznym porozumiewaniu się. Wpływ mediów społecznościowych, częstokrotnie brutalnych i radykalnych w swych opiniach, treściach czy obrazach kształtuje negatywny obraz własnej osoby . Bezrefleksyjny hejt oraz mowa nienawiści są zjawiskiem powszechnym, odciskającym wyraźne piętno na kształtującej się osobowości młodego człowieka. W związku z tym niezwykle istotne jest zadbanie o umiejętność przyjaznej, otwartej komunikacji opartej na poszanowaniu granic drugiej osoby.
Aby popracować nad komunikacją i jej jakością, uczniowie klasy 7b i 7c, w ramach wycieczki do Torunia, wzięli udział w warsztatach „Dogadaj się!” realizowanych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Po intelektualnych zmaganiach przyszedł czas na chwilę zabawy i relaksu. Zatem kolejnym punktem na mapie wycieczki stał się park trampolin. Wszyscy dobrze się bawili, a czas minął błyskawicznie.
Za wsparcie finansowe dziękujemy Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żurominie.
Opiekunowie:
Ilona Falkiewicz Ewa Mazurowska
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH LAUREACI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
W dniu 6 czerwca 2024 roku w Miejskim Domu Kultury w Mławie odbyła się gala podsumowująca konkursy przedmiotowe organizowane przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Mławie. W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych powiatów mławskiego i żuromińskiego.
Nasi uczniowie znaleźli się w zaszczytnym gronie laureatów i wyrożnionych. Bardzo miło jest nam poinformować, że w konkursie „Młody Matematyk”, w kategorii klas 6, laureatką 1. miejsca została Maria Grabowska kl. 6c. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Maria Szynkiewicz oraz Tomasz Kawczyński z kl. 6a. Natomiast w kategorii klas 7 lauretką 1. miejsca została Zuzanna Kalkowska kl.7b, a laureatką 3. miejsca Zuzanna Trzeciak kl.7b.
W konkursie ortograficznym „Twardy orzech do zgryzienia” dwie uczennice klas szóstych Emilia Tucholska kl.6a i Laura Pajewska kl.6b otrzymały tytuł laureata 2. miejsca.
Wicestarosta mławski oraz dyrektor wydziału edukacji i zdrowia Starostwa Powiatowego w Mławie wręczyli laureatom dyplomy i okolicznościowe medale.
Podziękowania i gratulacje otrzymali także nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursów, szkolni koordynatorzy, dyrektorzy szkół oraz rodzice uczniów. Galę uświetniły występy muzyczne uczennic z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie. Wszyscy uczestnicy wydarzenia, a zwłaszcza laureaci tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych, otrzymali ogromne brawa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
7
XXIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju. Również i w tym roku nasza biblioteka przyłączyła się do tej akcji.
Tydzień Czytania odbył się w dniach 1-7 czerwca pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” nawiązującym do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”. Akcja odbyła się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Ten szczególny tydzień rozpoczął się wspólnym czytaniem z uczniami klasy 1b „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Każdy kolejny dzień był przeznaczony na czytanie innego utworu. Dzieci uczestniczyły również w różnych grach i zabawach związanych tematycznie z czytanym utworem. Relacje z tych spotkań zostały przesłane do Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Uczniowie zaangażowani w akcję na koniec wspólnych spotkań otrzymali książki.
"Pasieka za rzeką"
29 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z pszczelarzem, Panem Pawłem Przybyszem, który prowadzi własną pasiekę hodowlaną "Pasieka za rzeką".
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 2B, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, porozumiewają, rozmnażają i jak spędzają zimę. Dużą atrakcją było oglądanie przenośnego ula i plastra miodu z żywymi pszczołami. Dzieci chętnie przymierzały strój pszczelarza i pozowały do zdjęć. Wykonały też samodzielnie świece z wosku.
Była to bardzo ciekawa lekcja, dzięki której dzieci dowiedziały się jak pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła.
4
Elektroodpady
W marcu i kwietniu bieżącego roku uczniowie naszej szkoły zbierali elektrośmieci w ramach projektu ,,ekoSzkoła’’ i programu ,,eko – PROFIT’’. Gromadziliśmy każde urządzenie, które zasilane jest prądem lub bateriami. Elektroodpady to bardzo zróżnicowana grupa urządzeń, Należą do nich m.in:
–tzw. duże gabaryty jak: pralki, lodówki, suszarki bębnowe lub telewizory;
–małe urządzenia zasilane prądem lub bateriami jak: radia, magnetofony, wideo, DVD, konsole do gier, komputery, laptopy, telefony, żelazka, wiertarki, roboty kuchenne;
– urządzenia specjalistyczne na przykład: analizatory medyczne, sprzęt laboratoryjny, transformatory, serwery, sterowniki, automaty do wydawania różnego rodzaju produktów, bankomaty, narzędzia przemysłowe, generatory prądu.
Udało nam się zebrać prawie 3 tony odpadów, za które otrzymaliśmy 1350 złotych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Zarówno tym, którzy przynosili kilka baterii, po tych, którzy dostarczali duże gabaryty. DZIĘKUJĘ mówimy Panom konserwatorom z naszej szkoły, którzy te prawie 3 tony poczuli na własnych barkach. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Jacka Otto za nieocenioną pomoc w przeprowadzeniu akcji.
Dzień Mamy i Taty
Kochani Rodzice!
Z okazji Dnia Mamy i Taty życzymy Wam miłości, radości, cierpliwości, dużo zdrowia, sił i wszelkiej pomyślności.
Dzieci i Rada Pedagogiczna
Konstytucja 3 maja
Dnia 10 maja 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku organizatorzy postanowili nadać wydarzeniu nową, oryginalną formę – akademia przybrała postać teleturnieju „Familiada”, co okazało się strzałem w dziesiątkę i spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczniów i nauczycieli.
Akademia rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia historycznego, podczas którego przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego przybliżyła uczniom kontekst uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz jej znaczenie dla Polski i Europy. Następnie scenę przejęli prowadzący teleturniej, którzy w zabawny i przystępny sposób przedstawili zasady gry.
W teleturnieju wzięło udział osiem drużyn klas V – VII. Pytania dotyczyły zarówno szczegółów związanych z Konstytucją 3 maja, jak i ogólniejszej wiedzy historycznej. Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również refleksem i umiejętnością pracy zespołowej. Atmosfera była pełna zdrowej rywalizacji, a publiczność gorąco dopingowała swoje drużyny.
Ostatecznie, po zaciętej walce, zwyciężyła drużyna uczniów, którzy wykazali się imponującą wiedzą i świetną współpracą. Była to klasa VIa w składzie: Emilia Rogowska, Maria Szynkiewicz i Łukasz Piekarski. Drugie miejsce zajęła klasa VIc w składzie: Aleksandra Wieczorkowska, Maria Grabowska i Olgierd Szuba. Na zakończenie akademii pani dyrektor Ewa Kowalczyk-Brożyna wręczyła zwycięzcom nagrody w postaci bonów do Empiku, okolicznościowych kubków i dyplomów oraz pogratulowała wszystkim uczestnikom zaangażowania i wspaniałej zabawy.
Tegoroczna akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja była nie tylko doskonałą lekcją historii, ale również świetną okazją do integracji szkolnej społeczności. Dzięki nowatorskiej formie i zaangażowaniu wszystkich uczestników, na długo pozostanie w naszej pamięci.
Organizatorzy:
Agnieszka Błaszkiewicz
Katarzyna Kaczmarczyk
Angelika Meler
Marcin Dobies
13
Konkurs recytatorsko-wokalny „Witaj majowa jutrzenko”
9 maja 2024 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorsko-wokalny „Witaj majowa jutrzenko”. Celem konkursu było krzewienie i podtrzymywanie wśród najmłodszych dzieci postaw patriotycznych oraz upamiętnienie świąt majowych. Dzieci z klas 0-3 zaprezentowały wiersze oraz utwory muzyczne o tematyce patriotycznej. Ten dzień był wspaniałą okazją, by przypomnieć dzieciom rolę i znaczenie takich słów jak: ojczyzna i patriotyzm. W nastrój świętowania, krótkim występem tanecznym, wprowadzili nas uczniowie klasy IIIC. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.
Organizatorzy konkursu:
Arleta Wasiak Agnieszka Rogowska
18
Światowy Dzień Ziemi
W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. W trakcie obchodów organizowane są różnego typu akcje promujące bardziej ekologiczny sposób życia i wspólną troskę o środowisko. Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Temat przewodni w 2024 roku to ,, Planeta kontra plastik ‘’.
W naszej szkole, jak co roku przystąpiliśmy do obchodów tego dnia. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi dzieci z klas 1-3 rozpoczęły od ekologicznych pogadanek i filmów edukacyjnych. Poznały również sposoby ratowania naszej planety, aby Ziemia służyła nam wszystkim jak najdłużej. Tego dnia dzieci przygotowały również plakaty, które nasze panie od przyrody zaprezentowały na szkolnej gazetce.
W czwartek 25 kwietnia uczniowie klas 1-3 wzięli udział również w konkursie wiedzy ekologicznej, rozwiązując Eko test. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą w zakresie ekologii zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami. Osoby wyróżnione to:
Klasa 1a – Adam Góralski, Dominika Pazik, Marika Pszczółkowska
Klasa 1b – Jagoda Reda, Antonina Reinholz, Natan Szymański, Amelia Rzymowska, Tobiasz Wrzosek
Klasa 1c – Wojciech Żydlewski, Lubomir Karpiński, Bartosz Przystup
Klasa 2a - Filip Majewski, Konstancja Faryj, Natan Makuszewski
Klasa 2b – Adam Budka, Julka Kuberska, Lena Gralewska
Klasa 3a – Alicja Domżalska, Amelia Kobyłecka
Klasa 3b – Nadia Wieczorkowska, Zuzanna Żydlewska, Maria Brożyna
Klasa 3c – Amelia Lipka, Jan Wojciechowski
Nagrody dla wyróżnionych uczniów zostały ufundowane ze środków Polenergii.
15
Kiermasz dla KĄCIKA ANTYSTRESOWEGO
Dnia 15 marca w naszej szkole odbył się kiermasz ciast i słodkości, którego celem było zebranie funduszy na wyposażenie kącika antystresowego. Miejsce te, ma służyć wszystkim uczniom, cieszyć ich, a także pozwolić zaciekawić się ciekawą książką. Miejsce te, pokaże talenty naszych uczniów, gdzie będzie można umieszczać wytwory swoich umiejętności pisarskich, bądź malarskich, będzie można komentować prace innych.
Z przyjemnością zawiadamiamy, iż nasza społeczność szkolna nie zawiodła. Wiele uczniów, a także rodziców i nauczycieli zaangażowali się w przygotowanie słodkości. Pojawił się także pomysł sprzedaży lemoniady, którą przygotowali chłopcy z klasy 3c. Trzeba przyznać, że wszystkie wypieki wyglądały, i co świadkowie przyznają, smakowały OBŁĘDNIE. Po trzeciej przerwie trudno było szukać wypieków na kiermaszowym stole, bo wszystko zostało wyprzedane.
Zebrana kwota, to : 2 982 złotych. Wielkie WOW!!!
Nie omieszkamy wspomnieć wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu:
Aleksandra Lempek – 1b,
Maria Brożyna, Nadia Wieczorkowska, Zuzia Żydlewska – 3b,
Łukasz Retkowski, Karol Dramoński, Olek Kaźmierczak, Piotrek Rakoczy – 3c,
Zosia Szczęsna, Miłosz Maciągowski, Lena Meler, Dorota Rakoczy – 4a,
Jaś Wesołowski, Kasia Kawczyńska, Anatol Sobieraj, Olek Ruciński, Oliwier Więckowski, Asia Szynkiewicz, Błażej Laska, Olek Biały, Oliwier Stańczak, Olek Kalkowski – 4b,
Julka Romańska, Zosia Czaplińska, Maja Kosińska, Julka Kosińska, Kuba Przystup – 5a,
Emilka Rogowska, Filip Peć, Adam Falkiewicz, Marysia Szynkiewicz – 6a,
Ola Wieczorkowska – 6c,
Zuzia Rakoczy – 7a,
Korneliusz Leśniewski, Kuba Nowakowski, Hubert Kujawa, Cezary Szulc, Konrad Czapliński, Zosia Liszewska, Alicja MIerzwiak, Otylia Ogrodowczyk, Julia Kaczmarczyk, Kinga Glezman, Zosia Gołębiewska – 8a
Julia Krajewska – 8s
Wycieczka do Hartowca
Uczniowie naszej szkoły postanowili nabyć nową umiejętność, a mianowicie pływania żaglówką. W dniach 17-18 maja spędzili wspaniały czas pod opieką instruktorów w Hartowcu. Pogoda sprzyjała, gdyż wiał silny wiatr, co zapewniło także więcej emocji i frajdy z pływania. Praktyka została poprzedzona wiedzą teoretyczną, przedstawioną w bardzo jasny i przystępny sposób. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Hartowcu, nasi uczniowie spędzili noc w szkole, a także mogli korzystać z tartanu i sali gimnastycznej. Aktywności sportowe, tj. mecze piłki siatkowej, czy piłki ręcznej odbywały się pod okiem pani Teresy Pakuły. Czas spędzony w Hartowcu, był także okazją do integracji z mieszkańcami i zwiedzania pięknej okolicy. Mamy nadzieję, że nasze umiejętności żeglarskie będziemy doskonalić w przyszłym roku.
29
KONKURS BIBLIJNY
W piątek 26 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach odbył się finał XXX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego, pod patronatem honorowym Biskupa Płockiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W finale brały udział dwie uczennice naszej szkoły. Miło nam poinformować, że Maria Szynkiewicz zdobyła tytuł laureatki konkursu, a Emilia Rogowska została finalistką. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
DZIEŃ DOBRA - PODZIEL SIĘ DOBREM
"Dzień Dobra" to radosne świętowanie Bożego Miłosierdzia, ale także święto wolontariuszy CARITAS. Z tej okazji wolontariusze naszej szkoły w piątek 12 kwietnia dzielili się dobrem z naszą szkolną społecznością. Była to doskonała możliwość do pokazania, że wszyscy możemy przyczynić się do tego, aby dobra z każdym dniem było coraz więcej.
6
Zachęcamy do czytania
W dniu 12.04.24 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 została przeprowadzona akcja promująca czytelnictwo. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki wraz z bibliotekarką rozdawały mieszkańcom Żuromina zakładki do książek i materiały propagujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Przeprowadzano również z mieszkańcami miasta rozmowy na temat ich zainteresowań czytelniczych.
Spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem
W dniu 15 kwietnia 2024 r. odwiedził naszą szkołę pisarz – Marcin Kozioł. Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekarkę szkolną, a sfinalizowane przez koordynatorkę Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. To wydarzenie czytelnicze, w formie edukacyjnych warsztatów, odbyło się w dwóch etapach.
Na pierwszą część zatytułowaną - „Psyjaciele” zaproszono uczniów klas drugich i trzecich. Natomiast w drugiej części pt. „Skrzynia Władcy Piorunów” brali udział uczniowie klas szóstych.
Pisarz opowiadał o swojej twórczości, wyzwaniach i inspiracjach. Zaspokajał ciekawość uczestników, odpowiadając na pytania dotyczące procesu pisania i wydawania książek.
Na zakończenie spotkania rozdawał autografy oraz wpisywał dedykacje. To interesujące spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
12
Dzień Książki
3 kwietnia w szkolnej bibliotece odbyła się akcja promująca czytelnictwo, związana z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.
Dzień ten ma celu wspieranie oraz rozpowszechnianie czytania przez najmłodszych.
Uczniowie odwiedzający w tym dniu bibliotekę poznawali różne możliwości wykorzystania książki. Bibliotekarka uświadamiała najmłodszym, że może być ona pomysłem na prezent, źródłem wiedzy, inspiracją, sposobem na dobrą zabawę, siłą budującą więzi międzyludzkie, a także receptą na chandrę i nudę. Po prostu - może okazać się najlepszym przyjacielem. Po takiej zachęcie najmłodsi uczniowie wypożyczyli wiele książek, przy okazji otrzymując kolorowankę o tematyce czytelniczej.
DNI ZDROWIA W SZKOLE
Obchody Światowego Dnia Zdrowia to dla naszych uczniów czas uświadomienia sobie, jak wielką wartością jest zdrowie oraz jak bardzo potrzebne są działania mające je chronić. A zatem, jak co roku w ramach akcji DNI ZDROWIA W SZKOLE zaplanowanych w dniach (26 marca oraz 3, 4, 5 kwietnia) cała społeczność szkolna przyłączyła się do spędzenia aktywnego i zdrowego stylu życia.
Pierwszą zorganizowaną akcją DNI ZDROWIA w szkole była wizyta pani lekarz stomatolog Katarzyny Sobieraj u najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego. Podczas pogadanki przedszkolaki dowiedziały się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz gdzie szukać pomocy, gdy nasze ząbki dopada próchnica.
Kolejnym równie ważnym działaniem podczas DNI ZDROWIA był udział uczniów kl. IV – V w warsztatach HIGIENA CYFROWA prowadzonych przez wyspecjalizowanego eksperta z fundacji BONUM HUMANUM Macieja Szczodrowskiego. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat istniejących problemów spędzania wolnego czasu w Internecie oraz otrzymali porady bezpiecznych zachowań w sieci.
W ramach DNI ZDROWIA do szkoły zaproszeni zostali strażacy z KOMENDY POWIATOWEJ STRAŻY POŻARNEJ, którzy zaprezentowali najmłodszym uczniom sposoby udzielania pierwszej pomocy przy różnego typu zdarzeniach, wymagających podjęcia działań ratujących zdrowie i życie.
Dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach pod nazwą OD ZIARENKA DO BOCHENKA prowadzonych przez menegerki z Piekarni K. Zieliński, podczas których mogły poznać etapy powstawania chleba oraz różnego rodzaju pieczywa. Na zakończenie każde dziecko mogło samodzielnie wykonać swoją bułeczkę.
Uczniowie z kl. II B oraz III C skorzystały z zaproszenia p. Julii Osowskiej - trenerki ŻCK, gdzie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach FITNESS.
Klasa VI A spędziła DZIEŃ ZDROWIA relaksując się na zajęciach jogi w STUDIO HOLLY YOGA prowadzonych przez p. Annę Zielińską, natomiast uczniowie klas VII A i VII C poszerzyli swoją wiedzę z zakresu dbania o swoją skórę – Jak pielęgnować skórę w okresie dojrzewania? Jak radzić sobie z trądzikiem? – uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez p. Edytę Korpalską – wyspecjalizowaną kosmetolog, trycholog z gabinetu trychologicznego Trycho Med.
Bardzo ciekawą akcją DNI ZDROWIA okazały się także wyjścia uczniów kl. II A, III A, III B, IV B, IV C, VIII S do Gospodarstwa Ogrodniczego państwa Karpińskich, gdzie dzieciaki od podstaw mogli poznać proces produkcji sałaty.
Kolejny DZIEŃ ZDROWIA to akcja pod nazwą DZIEŃ DRESOWY – wszystkie dzieciaki z kl. „0” – III w tym dniu przyszły do szkoły ubrane na sportowo, ale to nie wszystko – czekała na nich mała niespodzianka. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Teresy Pakuły – n-ki w-f oraz uczennic z kl. 7 uczniowie mogli bardzo aktywnie i na wesoło spędzić czas na sali gimnastycznej tańcząc i gimnastykując swoje ciało.
Kolejnym zaproszonym gościem, który dołączył do akcji DNI ZDROWIA w szkole była p. Anna Czaplejewicz – przedstawicielka Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Dzięki ciekawemu i praktycznemu przeprowadzeniu warsztatów uczniowie kl. V B, VIII A zdobyli wiedzę na temat tego, na co mają zwracać uwagę kupując produkty do spożycia – CZYTAM ETYKIETY. Inną tematyką zaprezentowaną przez pracownika SANEPIDU, której uczestnikiem była kl. VII B to profilaktyka uzależnień – DOPALACZE. Uczniowie podczas tych zajęć mieli możliwość skorzystania z ALKO i NARKOgogli, dzięki czemu poznali niebezpieczne zachowania podczas sięgania po dopalacze i inne substancje psychoaktywne.
Zakończeniem DNI ZDROWIA był FESTIWAL ZDROWYCH PRZEKĄSEK zorganizowany przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej. To była akcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Każda z klas „0” – III odpowiedzialna była za przygotowanie zdrowych przekąsek dla innych uczniów – i tak oto „0” – zdrowe kanapki, kl. I A – warzywne przekąski, kl. I B – soki, koktajle, kl. I C – mini galaretki, kl. II A – lemoniada, kl. II B – koreczki na chlebku, kl. III A – ciasto marchewkowe, kl. III B – szaszłyki i kl. III C – kefiry z owocami. Cała akcja miała miejsce w małej sali gimnastycznej i okazała się niezwykle cennym i ważnym doświadczeniem.
1113411913956
.
Archiwum Aktualności