21 listopada 2019 r. uczniowie kl. II b i kl. III c pod kierunkiem p. Anny Zawiercichowskiej i p. Tamary Grześkiewicz zaprezentowali się w programie artystycznym pt. „Jesienne spotkanie”. Prezentacja obejmowała inscenizację, scenki tematyczne, piosenki i tańce. W układach tanecznych zachwyciła piękna muzyka oraz użyte rekwizyty: chusta animacyjna, parasolki i kolorowe szarfy. Po części artystycznej odbył się mini konkurs o tematyce jesiennej, a bohaterka przedstawienia Pani Jesień wręczała w nagrodę orzeszki. „Jesienna poleczka” na bis zakończyła występ. W przygotowaniu barwnej dekoracji pomogła p. Patrycja Frąś, a nagłośnieniem zajął się p. Mirosław Karasiewicz.
AKTUALNOŚCI
Jesienne spotkanie
Konkurs historyczny „Jeden z dziesięciu”
Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia. Z tej okazji w piątek 15 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, odbył się Konkurs historyczny „Jeden z dziesięciu”. Wstępem do tej uroczystości było odśpiewanie hymnu o godzinie 11.11.
W konkursie pod tytułem „Droga ku niepodległości” brali udział uczniowie klas VI, VII i VIII, którzy przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne o tematyce patriotycznej, zaprezentowane przez chór szkolny.
Wszystkie klasy zaprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy. Konkurs wygrała klasa 6B, drugie miejsce zajęła klasa 8B a trzecie miejsce przypadło klasie 8A.
Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli historii oraz opiekunkę chóru szkolnego.
Mamy nadzieję, że działania te będą miały ogromny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród naszych uczniów. Może nie od razu, bo do patriotyzmu trzeba dojrzeć, ale być może zaowocuje to w przyszłości. Z pewnością, jako dorośli obywatele będą nieraz wspominać, jak przygotowywali się do obchodów tego niezwykłego wydarzenia i przekazywać je kolejnym pokoleniom.
.
Dzień pluszowego misia
25.11.2019 r był ważnym dniem w życiu naszego przedszkola. Tego dnia hucznie obchodziliśmy "Dzień Pluszowego Misia" . W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola w towarzystwie swoich ulubionych przytulanek. W sali czekała na przedszkolaków słodka niespodzianka - smakowity tort w kształcie misia, podarowany przez cukiernię Rosario za co serdecznie dziękujemy :)
„Ja i moje pasje”
Dnia 3 grudnia na godzinie wychowawczej, klasa 7 a miała okazję bliżej przyjrzeć się kulturze Indian. Lekcja odbyła się w ramach tematu „Ja i moje pasje”. Maja Wlizło wraz z tatą prezentowała kobiece i męskie stroje taneczne do tańca Pow Wow. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć te piękne własnoręcznie wykonane dzieła, zadać pytania i dowiedzieć się czegoś więcej.
2
Warsztaty z panią Emilią Madej
25 listopada 2019 r. w Powiatowo – Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie odbyły się trzecie, a zarazem ostatnie w tym roku warsztaty z panią Emilią Madej. Dziś przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie tworzyły zakładki do książek. Dzieci starały się dokładnie wykonać swoje prace. Zakładki były wykonywane farbami co dało wspaniały i kolorowy efekt. Później mali artyści zagrali na dywanie interaktywnym.
To były wesołe trzy dni:) Dziękujemy!
65
„AI Schools and Academy”
Jeszcze nie tak dawno sztuczna inteligencja była tematem bardzo odległym, znanym tylko z filmów science-fiction. Dzisiaj towarzyszy nam niemal wszędzie. Jest to najgorętszy temat, jeśli chodzi o nowinki technologiczne, dlatego też w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu „AI Schools and Academy”. Jest to innowacyjny program edukacyjny z zakresu sztucznej inteligencji kierowany do szkół i placówek edukacyjnych w Polsce.
Organizatorem programu jest firma Synerise S.A., która zajmuje się pracą nad unikalną technologią pozwalającą na łączenie danych i zastosowaniemechanizmów uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji do optymalizacji sprzedaży i pracy działów marketingu.
Firma Synerise stawia na edukację, więc jej eksperci wraz ze specjalistami z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przygotowali autorskie programy nauczania.
Uczniowie naszej szkoły będą uczyć się o sztucznej inteligencji na dwóch poziomach: Maluch oraz Beniamin.
- Maluch jest programem dla uczniów klas I-III, oparty na wykorzystaniu robotów Photon. Program obejmuje 10 godzin zajęć, na których uczniowie będą uczyć robota Photon rozpoznawania gestów, emocji, kształtów czy kolorów.
- Beniamin –jest to program dla klas IV-VI. 20 godzin zajęć, na których uczniowie dowiedzą się, czym jest sztuczna inteligencja i do czego jest wykorzystywana. Zajęcia będą oparte w głównej mierze na programowaniu w Scratch.
Wycieczka do Torunia
aW środę 9 listopada klasa 2b i 3c pod opieką wychowawców pani Zawiercichowska i pani Grześkiewicz oraz opiekunów pani P. Frąś, pani A. Rogowskiej i pani K. Przystup wybrała się na wycieczkę autokarową do Torunia.
Pierwszym i ważnym punktem wycieczki było obejrzenie Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy. Uczniowie poprzez zabawę poznali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni. Na koniec obie klasy zbudowały zamki warowne z ogromnych puzzli.
Potem udaliśmy się do toruńskiego teatru "Baj Pomorski" na spektakl pt. "Brzydkie kaczątko", który dostarczył dzieciom wielu wrażeń i emocji.
Następnie zwiedziliśmy uroczą toruńską starówkę, kupiliśmy pamiątki i słynne toruńskie pierniki.
Kolejnym punktem wycieczki był Kinder Park- jeden z najbardziej atrakcyjnych parków zabaw dla dzieci w Polsce. Każdy znalazł tam coś dla siebie: olbrzymi małpi gaj z licznymi zjeżdżalniami, park trampolin, strefę wspinaczkową, tor tubingowy itp. Dzieci z wielką radością oddały się dwuipolgodzinnej wesołej zabawie integrującej obie klasy. Z uśmiechami na twarzy jeszcze w autobusie opowiadały o tym, jak super spędziły czas w Toruniu. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń. Wyjazd był bardzo udany, tym bardziej, że dopisała pogoda.
1
„Human’s Smart City”
14 listopada klasa 7A uczestniczyła w warsztatach w Żuromińskim Centrum Kultury w ramach programu Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju „Human’s Smart City”. Urząd Gminy i Miasta Żuromin wspólnie z Politechniką Warszawską realizuje ten projekt związany z uciążliwością zapachu na terenie gminy. Jego celem jest pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców do współdecydowania o kierunkach rozwoju miasta.
W ramach projektu zorganizowano grę typu seriousgame (poważna gra). Uczniów podzielono na 9 grup. Podejmowali oni decyzje mające na celu rozwój miasta. Wczuwali się w swoje role mieszkańców, urzędników lub przedsiębiorców. Głosowali nad uchwałami, decydowali o zagospodarowaniu terenu czy likwidacji zanieczyszczeń. Gra okazała się ekscytująca i wciągająca. Ukrytym celem gry było przekonanie uczestników, że najbardziej popłaca współpraca pomiędzy trzema podmiotami: mieszkańcami, urzędnikami i przedsiębiorcami. Aspekt rozrywkowy i dydaktyczny gry doskonale zaangażował uczniów klasy 7a, którzy wrócili zadowoleni z warsztatów.
PODRÓŻE BLISKIE I DALEKIE
5.11.2019r. uczniowie klas 6 (a, b, d) i 5c wybrali się w niezwykłą podróż, aby odkryć tajniki nauki oraz przenieść się w czasie do roku 1385. O co chodzi? Już wyjaśniamy.
Byliśmy w Ciechanowie. Tak, tak, w tym mieście też jest wiele ciekawych miejsc. Odwiedziliśmy Park Nauki Torus, do stworzenia którego inspiracją były matematyczne kształty wieży ciśnień. Zgłębiliśmy wiedzę z zakresu nauk ścisłych poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, na których odkryliśmy świat zaczarowanej chemii. Pani Ilono badanie pH roztworów nie jest już nam obce J. Zwiedziliśmy także ekspozycję ponad 20 interaktywnych eksponatów. Jeżeli chcesz unieść się na latającym dywanie, samodzielnie podnieść sztangę o wadze 25 kg lub pograć w piłę nożną siłą myśli, to koniecznie odwiedź PN Torus.
Część eksponatów w parku nauki nawiązywała do historii Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Postanowiliśmy go odwiedzić. Polecamy lekcje, na których dowiecie się jak wyglądało codzienne życie w zamku oraz poznacie zamkowe legendy. Dziękujemy prowadzącym te zajęcia za niezwykłe poczucie humoru i wprowadzenia nas w doskonały nastrój.
15
Pasowanie na ucznia
24.10.2019r. w naszej szkole odbyło się „Pasowanie na ucznia”. Pierwszaki przygotowały krótką uroczystość artystyczną oraz musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu czytania, liczenia oraz zasad bezpieczeństwa. Egzamin zdały na „szóstkę” i stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Ogromne podziękowania składamy konferansjerkom i didżejom z samorządu szkolnego, którzy przeprowadzili konkursy i zabawy dla dzieci.
wychowawczynie klas I
1
Stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z terenu Gminy i Miasta Żuromin za rok 2018/2019.
W dniu 25 października 2019 roku w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin zostały wręczone stypendia dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z terenu Gminy i Miasta Żuromin. Stypendia przyznano 43 uczniom za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe w roku szkolnym 2018/2019. Wśród nagrodzonych znalazło się 30 uczniów naszej szkoły, w tym 28 uczniów klas 4-8 oraz dwóch absolwentów oddziałów gimnazjalnych:
W kategorii szkół podstawowych
- Maria Bogacka
- Wiktoria Szymańska
- Michał Mazurowski
- Julia Kujawa
- Paulina Nadratowska
- Łucja Lorkowska
- Adam Lewiński
- Ewa Lewińska
- Amelia Fall
- Dominika Grzywińska
- Aleksandra Przywitowska
- Maria Sadowska
- Wiktor Maruszewski
- Michał Miłosz
- Jakub Gosik
- Wiktoria Filipska
- Weronika Milewska
- Marcelina Zielińska
- Bartosz Kaczmarczyk
- Mateusz Gniadkowski
- Aleksandra Piekarska
- Kacper Kowalski
- Kacper Bodenszac
- Oliwia Ptaszek
- Alicja Dramińska
- Julia Bruździńska
- Łukasz Kalinowski
- Agnieszka Gesek
W kategorii oddziałów gimnazjalnych
- Natalia Żujewska
- Maciej Jabłoński
Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów i życzymy im, aby w tym roku również rozwijali swe pasje i sięgnęli po podobne lub jeszcze wyższe wyróżnienia.
ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z E-PAPIEROSAMI
Bardzo prosimy uczniów i rodziców o zapoznanie się z informacją przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.
Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.
E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
Więcej na temat zagrożeń związanych z używaniem e-papierosów można dowiedzieć się tutaj
Gdy dzieci są małe, daj im solidne korzenie; gdy są duże podaruj im skrzydła.
W Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole uczniowie dostali skrzydeł. Dużo ruchu, kreatywnych życzeń, niebywałego poruszenia, muzyki- to wszystko zdefiniowało ten wyjątkowy dla pracowników szkoły dzień.
Po zakończonych lekcjach zebrano się w sali gimnastycznej, by spotkać się z Dyrekcją, która nagrodziła wyróżniających się dorobkiem zawodowym nauczycieli, jeszcze raz przywitać się z dawnymi pracownikami szkoły i nauczycielami emerytami.
Ozdobą i przebojem całej uroczystości okazało się przedstawienie zaprezentowane przez najmłodszych uczniów. Nauczyciele mogli rozpoznać samych siebie w granych przez maluchy postaciach, mieli okazję hospitować swoje własne lekcje. Wszystko to, oczywiście, z dużą dawką humoru, dystansu i dużym mrugnięciem oka. Za przygotowanie części artystycznej, zbudowanie solidnych korzeni, odpowiedzialne były panie Agata Mańka i Anna Sokołowska. Aktorami byli ich wychowankowie. Występom towarzyszył szkolny chór kierowany przez panią Izabelę Świtalską. Oprawę plastyczną przygotowała pani Joanna Panek.
Życzenia wszystkim pracownikom szkoły w imieniu uczniów złożyła przewodnicząca samorządu uczniowskiego Wiktoria Filipska.
Pięknego każdego dnia w szkole!
36
Mamy i my!
Poznajcie tych wspaniałych młodych ludzi. Wybrani w bezpośrednich, demokratycznych wyborach przez najbliższy rok będą głosem uczniów naszej szkoły.
gospodarz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie- Wiktoria Filipska, klasa 7. a
zastępca gospodarza- Sara Kacprzykowska, klasa 8. a
przewodniczący sekcji:
- literackiej- Łucja Lorkowska, klasa 5. d
-fotograficznej- Wiktor Maruszewski, klasa 5. a
-plastyczno-artystycznej- Wiktoria Karpińska, klasa 7. a
-muzycznej- Miłosz Truszkowski, klasa 8. a
- porządkowej- Natalia Sznyter, klasa 8. b
Opiekę wszelaką nad nimi będą sprawować nauczyciele- Małgorzata Kamińska, Katarzyna Kaczmarczyk, Joanna Panek i Marcin Dobies.
Powodzenia!
„Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”
24 września uczniowie lasy 5c i 6c wraz z opiekunami p. Hanną Pawlak, Marleną Kosińską, Patrycją Frąś i Gabrielą Jarzębowską uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”. Działając zgodnie z hasłem akcji: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”, uczniowie wraz z leśnikiem panem Piotrem Wnukiem przemierzali leśne ścieżki w okolicy miejscowości Zielona –Tartak. Przy okazji leśnik zapoznawał dzieci z gatunkami roślin, ptaków oraz grzybów. Miłym zakończeniem akcji było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. A apetyt dopisywał…
Wycieczka do Polanicy-Zdroju
W dniach 9-13 września, 44 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Polanicy-Zdroju.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie każdy mógł samodzielnie czerpać papier. Następnie uczniowie udali się do Kudowy-Zdroju. Podczas jednej wizyty zapoznali się z ginącymi zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem, piekarstwem. Na pamiątkę każdy mógł wziąć ze sobą własnoręcznie ulepione naczynie z gliny. Atrakcją tego dnia był również basen.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku i Parku Techniki. Największe wrażenie wywarł na uczestnikach Labirynt Strachu, prowadzący do chatki kata, gdzie jedna z uczennic o mało nie straciła głowy.
Ostatniego dnia wszyscy wybrali się na długi spacer m.in. po słynnym Parku Zdrojowym. Dyskoteka, zajęcia zumby, konkursy organizowane na terenie ośrodka nie pozwalały na chwilę nudy.
Mimo dalekiej podróży wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, przywożąc ze sobą mnóstwo pamiątek. Nad ich bezpieczeństwem czuwały Panie: Małgorzata Banach, Anna Kamińska, Barbara Józefowicz, Marzena Kwiatkowska.
34
Ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży szkolnej
Spotkanie z rodzicami
Drodzy Rodzice!!!
Dnia 19 września 2019 r. (czwartek) o godz. 17:00 odbędą się spotkania wychowawców klas z Rodzicami.
O godz. 16:45 zapraszamy Rodziców uczniów klas 4-8 do świetlicy szkolnej dla klas 4-8 na spotkanie z nauczycielkami prowadzącymi lekcje wychowania do życia w rodzinie. Spotkanie dotyczyć będzie organizacji zajęć i realizacji programu na zajęciach wychowania do życia w rodzinie w bieżącym roku szkolnym.
O godzinie 18:00 w świetlicy szkolnej odbędzie się zebranie wybranych podczas spotkań wychowawców z rodzicami przedstawicieli poszczególnych klas do Rady Rodziców z dyrekcją szkoły.
Rodzice mający problemy z logowaniem do dziennika elektronicznego mogą zgłaszać się o pomoc do p. Marcina Dobiesa, który będzie do Państwa dyspozycji od godz. 14:30 do 17:00 w sali nr 28, lub do p. dyr. Wojciecha Błaszkiewicza – w godz. 17:00 – 18:00 w gabinecie wicedyrektorów.
Sekretariat szkoły czynny będzie w godz. 16:30 – 18:00.
Dyrektor szkoły
Ewa Kowalczyk-Brożyna
Witaj szkoło!!!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
2 września o godz. 900 w dużej sali gimnastycznejUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w oddziale przedszkolnym odbędzie się 2 września o godz. 1000 w sali nr 2.
Przydział sal podczas spotkań rodziców z wychowawcami klas w dniu 2 września
Archiwum Aktualności