W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniach online z uczniami z Meksyku, Słowacji, Mołdawii, Indii, Maroka. Uczestnicy poznali kulturę tych krajów, a także mieli możliwość porozmawiania ze swoimi nowymi kolegami. Słuchali opowieści o legendach mołdawskich, porównywali Polskę i Słowację, prezentowali swoje ulubione książki, filmy, opowiadali o swoich hobby, poznawali plaże w Meksyku oraz festiwale i uroczystości w Indiach. Mówiliśmy również o wielu innych zagadnieniach. Uczniowie z Meksyku byli bardzo zaciekawieni historią Polski i na ich prośbę jeden z uczniów przygotował prezentację na temat II Wojny Światowej . Spotkania online z uczniami i nauczycielami z różnych krajów dają wiele możliwości rozwoju naszym uczniom, poszerzają ich wiedzę, dają możliwość ćwiczenia języka angielskiego, a także zawiązania nowych znajomości.
Zapisy do oddziału przedszkolnego w Jedynce
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywać się będą w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w dniach od 1 lutego do 9 marca 2022 r. w godzinach od 7:00 do 15:00.
W roku szkolnym 2022/2023 do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy Żuromin, które mają obowiązek przygotowania przedszkolnego. Szkoła zapewniać będzie w oddziale przedszkolnym bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej nauczania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie od 7:30 do 12:30.
Zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
Zgłoszenie dziecka do oddziału przedszkolnego polega na:
- pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły www.sp1zuromin.edupage.org „Wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie”
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w sekretariacie szkoły w terminie do 9 marca.
ZASADY REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W ŻUROMINIE W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
Zapisy dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywają się w sekretariacie szkoły w dniach od 1 lutego do 9 marca 2022 r. w godzinach od 8:00 do 15:00.
- Zapisy obejmują dzieci mające rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2022 roku, tj. dzieci urodzone w roku 2015, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2021/2022.
- Do klas pierwszych mogą być też zapisane dzieci 6-letnie, jeśli ich rodzice podejmą decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie ma prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2021/2022.
- Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola, jednak wówczas muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Zapisów dzieci do szkoły dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
- pobraniu z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły (www.sp1zuromin.edupage.org):
- karty zgłoszenia - dla dzieci z obwodu szkoły
- wniosku zapisu do klasy pierwszej wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły lub karty zgłoszenia w sekretariacie szkoły
- Wypełnioną kartę zgłoszenia lub wniosek wraz z kartą informacyjną należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie do 9 marca 2022 r.
Krok w krok za Alkiem, Rudym i Zośką
Na Szucha za Rudym, przy pomniku Kopernika za Alkiem, na Wojskowych Powązkach przy Zośce… Uczniowie naszej szkoły zwiedzili Warszawę, podróżując śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”.
Pięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły odwiedziło Warszawę. Wycieczka „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec” była dopełnieniem omówienia szkolnej lektury, książki-dokumentu Aleksandra Kamińskiego.
Prolog
Zaczęło się dzień przed planowanym wyjazdem. W środę 24 listopada uczniowie spotkali się w kinie. Uczestnicy wycieczki oraz pozostali ósmoklasiści obejrzeli filmową adaptację lektury w reżyserii Roberta Glińskiego (2014).
Projekcja była możliwa dzięki uprzejmości dyrektora Żuromińskiego Centrum Kultury Janusza Kuklewicza. Uczniowie skorzystali z sali kina „Ton”.
Seans miał odświeżyć młodzieży lekturę i przygotować do zwiedzania Warszawy.
Jak film?
Anonimowy uczestnik nr I: Dajcie już tę wycieczka!
Akt I Warszawa turystyczna
Pierwszy dzień w Warszawie to przede wszystkim atrakcje turystyczne. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Łazienki Królewskie i jej cuda: Starą Oranżerię, Pałac Myśliwiecki, Pałac na Wyspie, czy Biały Dom. A wspólną fotkę wykonali przy Pomniku Chopina.
Co się najbardziej podobało?
Anonimowa Uczestniczka I: W ogóle - pawie. W Łazienkach - wiewiórki i pawie.
Po obowiązkowym posiłku zwiedzaliśmy Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście. Przy Pałacu Prezydenckim na własne oczy mogliśmy obserwować protest.
Grupa ludzi w asyście policji wyrażała swoje poglądy (z wykrzyczanych haseł dało się poznać, że panowie i panie nie przepadali za prezydentem).
Dzielni uczniowie po całodziennej marszrucie zachowali jeszcze resztki sił na godzinny pobyt w parku trampolin.
Potem już tylko do hotelu i spać… spać… spać!
Akt II Warszawa martyrologiczna
Drugi dzień w całości poświęcony był bohaterom „Kamieni na szaniec”. W Warszawie ósmoklasiści tropili ślady Alka Dawidowskiego, Janka Bytnara i Tadeusza Zawadzkiego.
Tropów było sporo. Począwszy od szkoły Gimnazjum imienia Stefana Batorego, gdzie się wychowywali i uczyli, przez ulice Warszawy, gdzie przeżywali swoją kolumbową młodość, przez Pawiak i Szucha, gdzie najokropniejszych cierpień doświadczył Rudy, przez Arsenał, pod którym doszło do największego świadectwa przyjaźni i braterstwa, po Wojskowe Powązki, gdzie do dziś spoczywają pod brzozowymi krzyżami.
Tam złożyliśmy naszym Przyjaciołom hołd i zapaliliśmy znicze.
Jak wrażenia?
Anonimowy Uczestnik II: Smutno. Nie wiedziałem, że będzie mi tak smutno. Doceniam tych chłopaków.
Anonimowa Uczestniczka II: Podobał mi się wiersz na Powązkach. Dziękuję, Amelia.
Epilog
Z zadumy wyrwała uczestników Arkadia i black friday. Dwie godziny po sklepach i można wracać do Żuromina.
Z czym?
Anonimowy Uczestnik III: Z wiedzą, z bagażem przeżyć, z doświadczeniem.
Jeszcze coś dla ósmoklasistów?
Anonimowy Opiekun I: Hej! Nie jesteście dziećmi! Jesteście cudami!
Wycieczka trwała dwa dni (25, 26 listopada).
Udział wzięli:
Bohaterowie Główni:
Duchy Alka, Rudego i Zośki
Bohaterowie drugoplanowi:
Uczniowie klas 8 b, c i d
Bohaterowie epizodyczni:
Małgorzata Banach, Adam Ejnik, Anna Kamińska, Marzena Kwiatkowska
Adam Ejnik
1
Życzenia Samorządu Uczniowskiego
Spotkanie z Meksykiem
Uczniowie naszej szkoły kochają grać w gry komputerowe. Swoimi zainteresowaniami chcieli podzielić się z uczniami z innego zakątka świata, a mianowicie z uczniami z Meksyku. Spotkanie odbyło się 9 grudnia na platformie Zoom i było ciekawym doświadczeniem. Uczestniczyło w nim ponad 30 uczniów z Meksyku i 9 uczniów z naszej szkoły, z klasy 7c i 7d. Cała rozmowa prowadzona była oczywiście w języku angielskim.
Mikołajki w przedszkolu
Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Społeczno - Kulturowemu WZU oraz Pani Alicji Gajewskiej za wyjątkowo spędzony mikołajkowy dzień, który przyniósł naszym przedszkolakom wiele radości. Zapraszamy Mikołaja za rok do naszego przedszkola w Szkole Podstawowej nr 1 w Żurominie. 🎅🎁
Mikołajki klasy Va
Uczniowie klasy Va wymienili się prezentami z okazji Mikołajek. Wszyscy czekali z niecierpliwością na prezenty od swoich koleżanek i kolegów z klasy. Gospodarz klasy Kacper wcielił się w rolę Mikołaja i rozdał prezenty,a w tle przygrywały świąteczne piosenki.Bardzo dziękujemy rodzicom za wsparcie i uświetnienie tego dnia - klasa Va i wychowawczyni.
23
Wizyta gości ze szkoły w Norwegii i Warszawy w ramach projektu "A new way of teaching English."
25-28 października nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły: Katarzyna Lachowicz, Magdalena Wieczorkowska oraz Małgorzata Banach uczestniczyły w pracach projektowych w Asker International School w Norwegii.
Skandynawscy partnerzy zorganizowali także, odwiedziny w szkołach w Oslo, jedna grupa była w szkole Manglerud- szkole realizującej równolegle program norweskiej szkoły państwowej i szkoły międzynarodowej. Kolejna grupa odwiedziła przedszkole International Montessori Preschool, które na stałe mieści się w miejscowości Sandvika pod Oslo, ale w tym roku w związku z rozbudową swojego budynku działają w tymczasowej lokalizacji w Fornebu.
W trakcie wizyty nauczyciele kontynuowali prace nad Przewodnikami Metodycznymi dla anglistów pracujących na etapie edukacji wczesnoszkolnej, zbierane były kolejne sprawdzone pomysły na aktywności, które wejdą w skład Banku Pomysłów. Była tez okazja na dodatkowe warsztaty i szkolenia przygotowane przez ekspertów.
4 listopada nasza szkoła gościła 5 nauczycieli z Norwegii oraz 4 nauczycieli z prywatnych szkół z Warszawy i jej okolic. Był to mile spędzony czas wymiany doświadczeń, obserwacji lekcji, refleksji nad metodyką nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej.
Nasi uczniowie oprowadzili gości po szkole oraz przeprowadzili z nimi wywiad. W klasie 8c jeden z gości Łukasz Knap poprowadził „Story Telling”. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w zajęcia, a jednocześnie ćwiczyli swoje umiejętności języka angielskiego.
21
Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej klas 5
28 października od godz. 9.00 odbywał się w naszej szkole Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej klas 5. Dziewczęta oraz chłopcy zagrali o puchar dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie. W turnieju udział wzięły drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Zespołu Szkół w Zieluniu i Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt, jak również chłopców przypadło naszej szkole. Dla wszystkich zawodników Pani dyrektor przygotowała słodki poczęstunek. Na trybunach podczas rozgrywek nie zabrakło kibiców.
3
Wycieczka do Warszawy klas 7B i 8D
W poniedziałek – 22 listopada, klasy 7B i 8D pod opieką Pań I. Falkiewicz, E. Mazurowskiej i E. Supko wzięły udział w wycieczce do Warszawy.
Głównym punktem programu wyprawy był udział w profilaktycznym spektaklu teatralnym pt. ”Wszechmocni w sieci” w Teatrze Kamienica. Był to spektakl misyjny, zrealizowany z myślą o młodzieży. Sztuka poruszyła bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazała konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Bardzo głośno. Twórcy zaprezentowali młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych, zdecydowanie wykraczającą poza moralizatorskie tony. Podczas spektaklu aktorzy postawili publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonili ich do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań…
Na uwagę zasługiwał również nowoczesny charakter sztuki z elementami interakcji z widzem i użyciem multimediów.
Wyprawa była też okazją do sprawdzenia jak radzimy sobie z savoir - vivre w teatrze. Egzamin wszyscy zdali wzorowo.
Niniejsze przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miejsko – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za co
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
Nowa sala do terapii pedagogicznej
Od września bieżącego roku szkolnego w naszej szkole funkcjonuje sala do terapii pedagogicznej. Sala ta powstała na bloku sportowym w pomieszczeniu, w którym przez wiele lat znajdował się sklepik szkolny. Powstanie tego gabinetu było możliwe dzięki pozyskanym przez szkołę środkom w ramach rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021 oraz dzięki wsparciu sponsorów:
- Bank Spółdzielczy w Żurominie
- Grupa D5
- F.H.P. PRODMAX
Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup specjalistycznego wyposażenia do efektywnego prowadzenia zajęć integracji sensorycznej oraz zajęć rewalidacyjnych, w tym rehabilitacji ruchowej, terapii ręki, TUS oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Zakupione urządzenia, przybory i pomoce dydaktyczne zapewnią udzielanie właściwego wsparcia uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczęszczającym do naszej placówki.
Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna składają serdeczne podziękowania wyżej wymienionym sponsorom za życzliwość i ofiarność oraz zrozumienie potrzeb naszej szkoły.
Wycieczka do Warszawy
18 listopada, w ramach projektu „Żuromińska kuźnia kompetencji i umiejętności”, udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy.
Na początku odbyliśmy spacer po Starym Mieście. Wędrując urokliwymi uliczkami naszej stolicy oraz zwiedzając Zamek Królewski odkrywaliśmy miejsca i przedmioty, które były świadkami ważnych wydarzeń dla naszego kraju. Po tej ciekawej lekcji historii udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Tam czekała na nas niezwykła przygoda z nauką. Samodzielne przeprowadzanie doświadczeń okazało się doskonałym sposobem na poznawanie praw otaczającego świata. Na koniec udaliśmy się do Planetarium Niebo Kopernika, w którym mogliśmy podziwiać jesienne gwiazdozbiory. Niezapomnianych przeżyć dostarczyła nam projekcja filmu „Na skrzydłach marzeń” w technologii fulldome. Odkrywaliśmy wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. Oglądanie filmu na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony, pozwoliło nam szybować balonem, sterowcem i samolotem, a nawet odwiedzić stację kosmiczną i polecieć rakietą. Dostarczyło to nam niezapomnianych wrażeń.
28
Archiwum Aktualności