Już niedługo będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 231 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!
3 Maja – cóż to za data? Przypomnijmy sobie zatem kilka wydarzeń z historii naszego kraju.
Konstytucja 3 maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Autorami jej byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.
Miała być ratunkiem dla kraju przed rozbiorami i chociaż obowiązywała tylko przez rok jej znaczenie było symboliczne. Dawała ona bowiem obywatelom naszej ojczyzny nadzieję na stworzenie lepszego, nowoczesnego państwa.
Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja to:
- wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
- ograniczenie przywilejów szlachty,
- zniesienie liberum veto,
- powołanie Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
- zastąpienie wolnej elekcji władzą dziedziczną,
- ustanowienie katolicyzmu religią panującą przy jednoczesnym zapewnieniu wolności wyznania.
Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo to nadal w naszej świadomości zajmują bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy wszystkim, aby to święto umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem.