AKTUALNOŚCI
.
Konkurs plastyczny „Oddycham czystym powietrzem” rozstrzygnięty
Uczniowie naszej szkoły co roku bardzo licznie biorą udział w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej organizowanym przez Gminę i Miasto Żuromin „Oddycham czystym powietrzem”. W tym roku także nie zawiedli. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu w formacie A3, dowolną techniką.
Do Urzędu wpłynęło ponad 200 prac ze wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Konkurencja była bardzo duża. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Tym bardziej cieszy nas fakt, że z „Jedynki” tak wiele osób otrzymało nagrody i wyróżnienia. Komisja konkursowa przyznawała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Oto osiągnięcia uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w poszczególnych kategoriach wiekowych:
W kategorii klas I- III
I miejsce zajęła uczennica klasy III A- Emilia Rogowska
II miejsce zdobyła uczennica klasy II A- Lena Panek
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Bartosz Lorenc- klasa II A oraz Antonina Lorkowska- klasa I B
W kategorii klas IV- VI
wyróżnienia zdobyli: Łucja Lorkowska- klasa VI D oraz Wiktor Maruszewski- klasa VI A
W najstarszej kategorii klas VII- VIII znowu triumfowała „ Jedynka”😊:
I miejsce zajęła Julia Szynkiewicz z klasy VII A
II miejsce otrzymała Julia Ostrowska z klasy VII C
Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Aleksandra Przywitowska z klasy VII D
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
.
.
Wszystkich uwielbiających podróże, uczniowie klas 6c i 6d zapraszają na wirtualną wycieczkę do Stanów Zjednoczonych. To są wybrane prezentacje, które pozwolą Ci poznać amerykańskie miasta i przenieść się choć na chwilę do kraju zw snów.
(Los Angeles, Las Vegas, San Francisco, Ironwood, Chicago, Dallas)
.
Kolorowe skarpetki, czyli o Trisomii 21
Brzmi tajemniczo? 21 marca od pewnego czasu to nie tylko święto wiosny, układ liczb- 21 i 3- został powiązany właśnie z tą datą. To światowy dzień osób z Zespołem Downa. Jest to wada genetyczna wynikająca z niestandardowego układu chromosomów (3. w
21. parze). Organizatorzy namawiają, aby tego dnia, dla wyrażenia absolutnej solidarności z osobami z Zespołem Downa, założyć kolorowe skarpetki, najlepiej nie do pary. Nie musimy być idealni, żebyśmy byli piękni. W ten sposób możemy zwrócić uwagę na to, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają z poczuciem niedopasowania do otoczenia, często są odrzucane ze względu na to, że trochę inaczej wyglądają, zachowują się. Dziś wszyscy jesteśmy nie do pary, dziś pięknie różnimy się.Uczniowie naszej szkoły 21 marca pewnie wyszli na dwór szukać wiosny, ale zanim włożyli buty…
1Szczególne podziękowania dla klas: 4b, 7a i 7b!
„Każdy szczyt góry jest w zasięgu ręki, jeśli tylko będziesz się wspinać”
„Każdy szczyt góry jest w zasięgu ręki, jeśli tylko będziesz się wspinać”
Barry Finlay
Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego ,,Geo – Planeta’’ poinformował o wynikach tegorocznej edycji konkursu. Turniej przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Uczniowie mogą wziąć udział w dwóch formach zmagań: teście z zakresu geografii Polski i świata oraz konkursie prac indywidualnych – pisemnych lub albumowych.
W tym roku szkolnym swoją wiedzę geograficzną sprawdzało 14 uczniów z naszej szkoły. Wśród nich mamy laureata 1 miejsca w kraju w zakresie testu oraz laureata wyróżnienia na szczeblu krajowym w konkursie prac indywidualnych. Kto to taki? Jakie są osiągnięcia wszystkich uczestników? Zobacz załączone fotografie.
Z mojej strony chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom. Jestem z Was dumna. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów zdecydujecie się podjąć wyzwanie. Pamiętajcie, że alpinista nie jest onieśmielony przez górę – jest nią zainspirowany.
Szkolny organizator konkursu
A New Way of Teaching English in grades 0-3
Uczniowie klasy 3a i 3b opowiadają o swoich wymarzonych zawodach oraz zawodach swoich rodziców w języku angielskim. Prezentacje klas nauczycielek angielskiego Magdaleny Wieczorkowskiej oraz Katarzyny Lachowicz są omawiane podczas realizacji projektu norwesko-polskiego 'A New Way of Teaching English in grades 0-3'.
STOP HEJTOWI
Podsumowanie pierwszego semestru
Naj..., naj..., naj...
Najwyższą średnią w I półroczu uzyskały klasy:
I miejsce: klasa IVb – 4,89
II miejsce: klasa VId – 4,71
III miejsce: klasa VIc – 4,66
Najwyższą frekwencję uzyskały klasy:
I miejsce: klasa 6c – 97,24%
I miejsce: klasa 2b – 96,88%
II miejsce: klasa 3b – 96,85%
Najwyższe średnie uzyskano z przedmiotów:
Plastyka – 4,91
Technika – 4,83
Religia – 4,80
Dzień Bezpiecznego Internetu
„Działajmy razem!” – pod takim hasłem świętowany jest po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem obchody odbywają się głównie zdalnie i koncentrują się na wyzwaniach czasów pandemii. Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu zainauguruje konferencja online adresowana do nauczycieli i rodziców. Przewidziano również serię webinarów dla profesjonalistów. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów jak i samych dzieci i młodzieży zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji. Dzień Bezpiecznego Internetu zainauguruje konferencja nadawana z warszawskiej Elektrowni Powiśle 9 lutego w godzinach 17:00-20:30. Ze względu na pandemię COVID-19 wydarzenie odbywa się wyłącznie online. Uczestniczyć w nim można dzięki transmisji na stronie www.dbi.pl. Wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. Adresowane jest do profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz do rodziców.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://www.saferinternet.pl, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji odnośnie bezpieczeństwa cyfrowego.
Uczniowie klasy 3c prezentują swoje choinki w języku angielskim.
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
Zasady rekrutacji do klas pierwszych szkoły podstawowej nr 1 w Żurominie w roku szkolnym 2021/2022
Zapisy dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywają się w sekretariacie szkoły w dniach od 1 lutego do 9 marca 2021 r. w godzinach od 8:00 do 15:00.
- Zapisy obejmują dzieci mające rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2021 roku, tj. dzieci urodzone w roku 2014, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2020/2021.
- Do klas pierwszych mogą być też zapisane dzieci 6-letnie, jeśli ich rodzice podejmą decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie ma prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021.
- Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola, jednak wówczas muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Zapisów dzieci do szkoły dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
- pobraniu z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły (www.sp1zuromin.edupage.org):
- karty zgłoszenia - dla dzieci z obwodu szkoły
- wniosku zapisu do klasy pierwszej wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły lub karty zgłoszenia w sekretariacie szkoły
- Wypełnioną kartę zgłoszenia lub wniosek wraz z kartą informacyjną należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie do 9 marca 2021 r.
Zapisy do oddziału przedszkolnego w Jedynce
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywać się będą w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w dniach od 1 lutego do 9 marca 2021 r. w godzinach od 7:00 do 15:00.
W roku szkolnym 2021/2022 do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy Żuromin, które mają obowiązek przygotowania przedszkolnego. Szkoła zapewniać będzie w oddziale przedszkolnym bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej nauczania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie od 7:30 do 12:30.
Zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
Zgłoszenie dziecka do oddziału przedszkolnego polega na:
- pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły www.sp1zuromin.edupage.org „Wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie”
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w sekretariacie szkoły w terminie do 9 marca.
Zuchowe szaleństwa na śniegu
Ferie to czas odpoczynku i zabaw na świeżym powietrzu. 7 stycznia w pięknej śnieżnej scenerii spotkały się zuchy na osiedlu przy ul. Wyzwolenia. Widok śnieżnego puchu, tak oczekiwanego, wyzwolił nieopisaną radość i chęć działania. Z pomocą rodziców powstały piękne, dostojne bałwany. Dzieci zorganizowały przejażdżki sankami, zapraszając do wspólnej zabawy młodsze rodzeństwo. Niektórzy dali nura w śnieg, by robić orła lub anioła. Uśmiech, okrzyki towarzyszyły także bitwie na śnieżki. Śnieżki przydały się również do rzutów do celu nieruchomego. Zuchy spędziły czas bezpiecznie, aktywnie i wesoło.
W świątecznym nastroju
W grudniu chętne zuchy i harcerze wzięli udział w konkursach plastycznych zorganizowanych przez komendę hufca. Tematem prac były karty świąteczne, bombki oraz stroiki. Materiały do prac dostępne dla każdego zostały zakupione ze środków pozyskanych z projektów edukacyjnych: „Od szyszeczki i wstążeczki do świątecznej choineczki” oraz „Gwiazdka świeci, suną sanki, jest Mikołaj i bałwanki”. Na ostatniej przedświątecznej zbiórce konkursowe prace stały się dodatkowym elementem wystroju harcówki. Nagrody przewidziano dla wszystkich małych i większych artystów.
1
Archiwum Aktualności