W czwartek – 9 lutego, klasy 8A, 8B i 8D pod opieką Pań I. Falkiewicz, E. Ogrodowczyk i E. Supko wzięły udział w wycieczce do Warszawy.
Głównym punktem programu wyprawy był udział w profilaktycznym spektaklu teatralnym pt. ”Dragi donikąd” w Teatrze Kamienica.
W pędzącym nie wiadomo dokąd świecie, narkotyki kuszą swoją obcością i nieprzewidywalnością, są potrzebą przeżycia czegoś nieznanego, oszałamiającego, czego rzeczywistość nie jest w stanie dostarczyć, gdyż media i popkultura odzierają świat z wszelkiej tajemnicy…
Sztuka „Dragi donikąd” składa się z siedmiu odsłon, siedmiu stopni w ciągu których obnażona zostaje brutalna prawda na temat używek oraz motywacji społecznej, która za nimi stoi.
Na uwagę zasługuje również nowoczesny charakter sztuki z elementami interakcji z widzem i bogatą prezentacją efektów akustyczno - wizualnych.
Wyprawa była też okazją do sprawdzenia jak radzimy sobie z savoir-vivre w teatrze. Egzamin wszyscy zdali wzorowo.
Niniejsze przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miejsko–Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za co SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!
Wycieczka do Warszawy
Bal karnawałowy
1 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Tego dnia aula zamieniła się w piękną salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził uczniów w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się fotolustro, dzięki któremu wspomnienie balu zostanie z nami na dłużej.
9
24 stycznia - Dzień Otwarty
Po raz kolejny nasza szkoła otworzyła swoje drzwi dla przyszłych uczniów. Rodzice oraz dzieci mogli przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa. Na gości czekało mnóstwo atrakcji. Rodzice mieli okazję zapoznać się m.in. z ofertą szkoły, wyposażeniem klas, kadrą pedagogiczną, rozkładem dnia.
8
Wycieczka do Płocka
25 stycznia uczniowie naszej szkoły wybrali się do Płocka. Naszym pierwszym celem był seans w kinie Helios - „Kot w butach. Ostatnie życzenie”. Bajka rozbawiła i wzruszyła wszystkich. Następnym punktem wycieczki była hala widowiskowo - sportowa Orlen Arena, gdzie czekali już na nas zawodnicy Arabii Saudyjskiej i Maroka. Mecz piłki ręcznej okazał się bardzo emocjonującym przeżyciem. Wrażenia uczniów były bardzo pozytywne. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się oprawy, jakie stworzyli organizatorzy oraz grupa taneczna „Iskierki”. Podsumowanie wrażeń nastąpiło podczas wspólnego posiłku w jednej z płockich restauracji.
Było to radośnie spędzone popołudnie i wieczór. Wycieczka miała charakter integracyjny jako alternatywna forma spędzenia wolnego czasu.
5
Podsumowanie I półrocza
ZAPISY DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W JEDYNCE
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywać się będą w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w dniach od 1 lutego do 10 marca 2023 r. w godzinach od 7:00 do 15:00.
W roku szkolnym 2023/2024 do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci pięcio- i sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy Żuromin, które mają obowiązek przygotowania przedszkolnego. Szkoła zapewniać będzie w oddziale przedszkolnym bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej nauczania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie od 7:30 do 12:30 oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godz. 12:30-15:00.
Zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
Zgłoszenie dziecka do oddziału przedszkolnego polega na:
1) pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły www.sp1zuromin.edupage.org „Wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie”
2) wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w sekretariacie szkoły w terminie do 10 marca.Oświadczenie o woli uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego
Regulamin rekrutacji do oddziału przedszkolnego
Załącznik nr 1 Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego
Załącznik nr 2 Informacja o spełnianiu kryteriów ustawowych
Załącznik nr 3 Oświadczenie o wielodzietnosci
Załącznik nr 4 Oświadczenie o samotnym wychowywaniu kandydata
Załącznik nr 5 Kryteria rekrutacji
Załącznik nr 6 Oświadczenie o wysokości dochodu w rodzinie
Załącznik nr 7 Oświadczenie uczeszczania rodzenstwa do szkoły
ZASADY REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W ŻUROMINIE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Zapisy dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywają się w sekretariacie szkoły w dniach od 1 lutego do 10 marca 2023 r. w godzinach od 8:00 do 15:00.
- Zapisy obejmują dzieci mające rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2023 roku, tj. dzieci urodzone w roku 2016, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2022/2023.
- Do klas pierwszych mogą być też zapisane dzieci 6-letnie, jeśli ich rodzice podejmą decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie ma prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2022/2023.
- Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola, jednak wówczas muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Zapisów dzieci do szkoły dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
a. pobraniu z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły (www.sp1zuromin.edupage.org):
- karty zgłoszenia - dla dzieci z obwodu szkoły
- wniosku zapisu do klasy pierwszej wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły
b. wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły lub karty zgłoszenia w sekretariacie szkoły - Wypełnioną kartę zgłoszenia lub wniosek wraz z kartą informacyjną należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w terminie do 10 marca 2023 r.
Załącznik nr 1
Karta informacyjna o spełnianiu kryteriów dotyczacych przyjęcia do szkoły dziecka spoza obwodu
Załącznik nr 2
Karta zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej
Załącznik nr 3
Wniosek o przyjęcie dziecka spoza obwodu do klasy pierwszej
Załącznik nr 4
Terminy postepowania rekrutacyjnego
ROK DLA ZDROWIA - DZIEŃ BURAKA
Dzień 24 listopada postanowiliśmy poświęcić profilaktyce prozdrowotnej.
Wszystkie klasy trzecie brały udział w akcji DZIEŃ BURAKA, który jest obchodzony na całym świecie właśnie tego dnia.
Dzieci próbowały różnych „zdrowych smaków”. Były nie tylko wariacjie na temat buraka, ale również czerowny barszczyk, warzywa i owoce, sok pomidorowy, a nawet ciasto marchewkowe. Do tego pogadanka z panią pielęgniarką Kamilą i zabawa – wykrawanie foremkami różnych kształtów buraczanych.
Na zdrowie !!!
27
Uczniowie w blasku fleszy
Grupa fotograficzna przeszła do tematów związanych z sesją portretową. Na początek zaprosiła do współpracy uczniów z klas 6-8. Modele spisali się na medal.
Tła, lampy błyskowe, statywy, aparaty i specjalistyczne obiektywy - to narzędzia, które pozwoliły stworzyć kilkadziesiąt portretów. Członkowie koła fotograficznego sami zapraszali uczniów na sesje. Kryterium - fotogeniczność. Na każdego ucznia grupa poświęciła co najmniej godzinę. Maria, Klaudia, Dominika, Zosia i Karolina to pierwsze "ofiary" naszego projektu. Efekty prac koła fotograficznego zobaczycie już niebawem.
Sprzęt, z którego uczniowie korzystają, został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
W ramach działania Dyskusyjnego Klubu Książki i kampanii Cała Polaka Czyta Dzieciom, 14 grudnia odbył się w szkolnej bibliotece Konkurs Pięknego Czytania. Oprócz uczniów naszej szkoły wzięły w nim również udział dzieci z oddziału przedszkolnego Lubisie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żurominie, które występem artystycznym uatrakcyjniły to wydarzenie.
Głównym celem konkursu było: rozwijanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Nad jego przebiegiem czuwała komisja w składzie: Monika Przywitowska – Dobies - wychowawczyni oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz bibliotekarka - Aneta Czyżyk.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Zuzanna Szulc kl. 1 b
II miejsce - Jan Oryl kl. 1 a
III miejsce - Julia Kuberska kl. 1 b
Wyróżnienie:
Amelia Kłos kl. 1 a
Nadia Kaczmarczyk kl. 1 b
Kornelia Zgorzelska kl. 1 a
Gratulujemy!
Na pamiątkę tego spotkania wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki. Nagrody laureatom zostaną wręczone podczas uroczystego apelu, podsumowującego I półrocze roku szkolnego 2022/2023.
4
SZKOLNY DZIEŃ WOLONTARIATU
5 grudnia odbył się w naszej szkole I Dzień Wolontariatu. Uczestniczyli w nim: pani dyrektor Ewa Kowalczyk-Brożyna, koordynatorki wolontariatu Aneta Czyżyk, Marzena Kwiatkowska oraz wolontariusze.
Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania oraz słodkie upominki wszystkim uczniom, którzy od wielu lat działają w wolontariacie nie tylko na terenie naszej szkoły, ale także w środowisku lokalnym oraz ogólnopolskim. Szkolny Dzień Wolontariatu stał się doskonałą okazją do złożenia ślubowania przez uczniów, którzy postanowili rozpocząć swoją działalność na rzecz pomocy innym. Oni również otrzymali upominki od pani prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie - Agnieszki Lissowskiej.
GALA WOLONTARIATU W SIERPCU KONKURS SUPER WOLONTARIUSZ 2022 ROZSTRZYGNIĘTY!
2 grudnia odbył się w Sierpcu jubileuszowy X Powiatowy Dzień Wolontariatu. Podczas uroczystości zostały wręczone statuetki i podziękowania wszystkim osobom, które od lat wspierają wolontariat na terenie powiatu sierpeckiego. Ta uroczystość była również doskonałą okazją do złożenia ślubowania przez najmłodszych wolontariuszy. Każda szkoła, w której działa wolontariat, miała tutaj okazję podsumować swoje działania. Na tegorocznej gali byli obecni również nasi uczniowie z opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu - Anetą Czyżyk. Podczas uroczystości, Kapituła Stowarzyszenia, po rozpatrzeniu wniosków złożonych przez placówki, wyróżniła Super Wolontariuszy 2022. Uczennicą naszej szkoły, która otrzymała ten tytuł jest Angelika Czyżyk. Gratulujemy!
Po uroczystości wszyscy uczestnicy gali zostali zaproszeni na poczęstunek. Impreza została objęta patronatem starosty sierpeckiego.
STO LAT MISIU!
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku, ta popularna maskotka obchodziła swoje setne urodziny. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę, szkolna biblioteka postanowiła zrealizować akcję czytelniczą, której głównym bohaterem był oczywiście miś. Celem tej inicjatywy, oprócz świetnej zabawy, było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.
Zajęcia rozpoczęto od przedstawienia historii powstania pluszowego misia oraz prezentacji jego słynnych przedstawicieli: „Miś Uszatek”, „Kubuś Puchatek”, „Miś Paddington”, „Miś Coralgol”, „Miś Yogi”. Mając na uwadze fakt, że misie są ulubionymi przytulankami dzieci i bohaterami bajek, zorganizowano ich wystawę. Chętnych do przytulania tej popularnej maskotki nie brakowało. Uczniowie mieli także okazję wysłuchać fragmentu książki pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Oglądali również film o Kubusiu Puchatku i Misiu Uszatku, układali misiowe sudoku, programowali chodzącego misia, kodowali misia na dywanie oraz układali puzzle tematycznie związane z tym bohaterem. Wiele radości sprawiła dzieciom taneczna zabawa z ich pluszowymi ulubieńcami. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia było wykonanie konkursowej pracy plastycznej pt. „Najładniejszy portret misia”.
Laureatami tego konkursu zostali:
I miejsce - Alicja Falkiewicz kl. 1 a
II miejsce - Nina Świerczewska kl. 1 b
III miejsce - Wiktoria Więckowska kl. 1 b
Wyróżnienie - Amelka Karasek kl. 1 a oraz Adam Gulczyński kl. 1 bGratulacje!
Życzymy, aby pluszowy miś, który jest symbolem ciepła, dobroci, troski i przyjaźni, towarzyszył naszym dzieciom przez kolejne sto lat.
Dzień Postaci z Bajek
Z okazji Dnia Postaci z Bajek 18 listopada na naszych szkolnych korytarzach można było spotkać m.in.: księżniczki, Harry’ego Pottera, Pokemony, Pinokia, Czerwone Kapturki, jednorożce, Królową Śniegu, rycerzy, krasnoludków. Uczniowie wykazali się kreatywnością oraz poczuciem humoru wykazując dystans do siebie i codziennego szkolnego ubioru.
Dzień ten okazał się doskonałą formą rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, wzbogacają słownictwo.
13
Niektórzy lubią poezję, czyli nasi uczniowie wiersze piszą…
Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc […]Wisława Szymborska, Niektórzy lubią poezję
Wisława Szymborska w swoim utworze dość sceptycznie wypowiada się na temat popularności poezji. W naszej szkole nie musi się, w naszej szkole chce się i znalazły się trzy osoby na tysiąc, które lubią poezję (nieśmiało przypuszczamy, że jest ich więcej).
Maja Stańczak, Łucja Lorkowska i Julia Barska zdobyły główne nagrody w XXVII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego, organizatorem zmagań poetyckich było Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Dziewczyny, gratulujemy i życzmy sukcesów na miarę Nobla Wisławy Szymborskiej!
Zdjęcia zaprezentowane na stronie pochodzą z zasobów prywatnych rodziców laureatek i strony internetowej Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury Bieżuń.
7
Archiwum Aktualności