Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W bieżącym roku nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W ramach programu zostało zakupionych ok. 2000 pozycji książkowych, przeznaczonych dla czytelników z klas I-VII i Gimnazjum.
Zapraszamy rodziców razem z dziećmi do odwiedzenia naszej biblioteki szkolnej, zapoznania się z księgozbiorem, który liczy ponad 18000 woluminów. Nauczyciele bibliotekarze zawsze chętnie służą fachową radą w kwestii doboru literatury.
List bibliotekarzy do rodziców
10 przykazań dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały
Tydzień Zdrowia w szkole
W związku z obchodami Światowego DniaZdrowia (7.04) w naszej szkole zorganizowano w dniach 4-10.04.2018 r. Tydzień Zdrowia, podczas którego przeprowadzono szereg działań o tematyce zdrowotnej. Były to:
- Pogadanki na godzinach wychowawczych
- Realizacja tematyki prozdrowotnej na różnych zajęciach edukacyjnych
- Pogadanki o tematyce prozdrowotnej prowadzone w klasach przez pedagoga i psychologa.
- Spotkania z przedstawicielami instytucji lokalnych związanych z ochroną zdrowia, bezpieczeństwem oraz zajmujących się propagowaniem zdrowego stylu życia:
- ze stomatologiem nt. „Higiena jamy ustnej”
- z ratownikiem medycznym nt. zasad udzielania pierwszej pomocy
- z leśnikiem nt dobroczynnej roli lasu dla zdrowia człowieka oraz profilaktyki boreliozy.
- z panią dietetyk oraz przedstawicielką SANEPID-u w Żurominie nt. zasad zdrowego odżywiania
- z właścicielem szklarni nt. walorów odżywczych pomidorów
- Zajęcia fitness i zumbypoprowadzone przez instruktorkiCentrum Edukacji i Rozwoju Logos Jacek Lorkowski
- Trening dzieci z zawodnikami MMA w klubie sportowym LUDUS
- Wycieczki klasdo szklarni - gospodarstwa zajmującego się uprawą pomidorów
- Przygotowanie i wspólna konsumpcja zdrowych szaszłyków oraz soków owocowo-warzywnych w klasach 1-3.
Wycieczka w Pieniny i na Słowację
W dniach 22-26 maja czterdziestu pięciu uczniów z klas 4-7, pod opieką nauczycieli: Doroty Sobolewskiej, Violetty Szablewskiej, Barbary Józefowicz oraz Damiana Składanowskiego, weźmie udział w wycieczce w Pieniny i na Słowację. Głównym celem tej wycieczki będzie poznanie środowiska przyrodniczego i atrakcji turystycznych Pienin oraz Wysokich Tatr Słowackich, a także propagowanie wśród młodzieży szkolnej aktywnego wypoczynku, uwrażliwianie ich na piękno przyrody i potrzebę ochrony jej zasobów oraz kształtowanie samodzielności, odpowiedzialności i umiejętności współpracy w zespole.
Szczegółowy program wycieczki, regulamin zachowania się podczas wycieczek szkolnych oraz wykaz niezbędnego wyposażenia uczestnika wycieczki znajduje się poniżej:
Spotkanie z rodzicami
Dnia 12 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz. 17:00 odbędzie się zebranie rodziców uczniów SP Nr 1 w Żurominie.
Podczas zebrania otrzymacie Państwo informację o postępach w nauce i zachowaniu swojego dziecka oraz możliwość rozmowy z nauczycielami poszczególnych przedmiotów w czasie dyżuru nauczycielskiego.
Porządek zebrania:
- Szkolenie dla rodziców i nauczycieli nt. „Co i jak dzieci robią w Internecie”
- Spotkania rodziców z wychowawcami klas.
- Dyżur nauczycielski.
Konkurs czytelniczy „Książki naszych marzeń”
28 marca 2018r. już po raz drugi odbył się w naszej szkole Konkurs Czytelniczy dla klas IV-VII „Książki naszych marzeń”. Podstawowym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych naszych uczniów oraz zapoznanie się z ciekawymi pozycjami książkowymi , zakupionymi do naszej biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa.
Konkurs składał się z siedmiu konkurencji:
- Plakat promujący czytanie książek – „Czytanie to moja pasja”.
- Plakat – ilustracja do wylosowanej książki, zakupionej w ramach wspomnianego wcześniej Narodowego Programu Czytelnictwa.
- Zdjęcie promujące czytanie książek – „Z książką na fotografii”.
- Prezentacja stroju ulubionego bohatera literackiego (strój, krótka charakterystyka bohatera).
- Test wiedzowy na podstawie książki L. Carroll „Alicja w Krainie Czarów”.
- Test wiedzowy dotyczący znajomości słów i związków frazeologicznych związanych z książką.
- Piękne czytanie fragmentu książki, zakupionej do biblioteki w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa.
Konkurs był bardzo ciekawy, wiele prac wykonanych przez uczniów zachwyca pomysłowością, estetyką wykonania. Kreatywne podejście widać zwłaszcza na zdjęciach promujących czytanie książek. Największej uciechy dostarczyła uczestnikom oraz widzom prezentacja stroju bohatera literackiego. Najciekawsze plakaty i zdjęcia oglądać można na korytarzu szkoły na pierwszym piętrze. Wszystkim uczniom biorącym udział w poszczególnych konkurencjach oraz oczywiście zwycięzcom (klasa 7a) należą się gratulacje i podziękowanie za wielkie zaangażowanie, wyobraźnię, prawdziwe kreatywne podejście do tematu i zdrową rywalizację .
Lista uczniów przyjętych do oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2018-2019
Lista uczniów przyjętych do klas I w roku szkolnym 2018-2019
Warsztaty z Dobromirem Makowskim
„ - Podlewasz kwiatki Domestosem czy wodą?
- Wodą!
- Skoro tak, to czemu proponujesz mi narkotyki? To tak samo jakbyś kwiatki podlewał Domestosem! ”
To cytat z zajęć warsztatowych z Dobromirem Makowskim – bardzo obrazowy, dobitny, trafny i mądry. Jeden z wielu, jakie Dobromir przekazał uczniom i nauczycielom naszej szkoły odwiedzając nas po raz kolejny – 30 stycznia 2018 roku.
Dobromir opowiadał o wielu rzeczach związanych z profilaktyką uzależnień – od alkoholu, narkotyków, komputera. Wszyscy słuchali w dużym skupieniu, ponieważ wiele przytoczonych sytuacji dotyczyło jego życia prywatnego – tego, czego sam doświadczał i co obserwował wśród swoich znajomych. Jak opowiadał – wielu z nich nie żyje, wielu z nich przegrało swoje życie, … zgasło, … wygrał nałóg. On sam również stał na pozycji bliskiej przegrania, zażywał różne środki psychoaktywne, które wyniszczały jego młode ciało, często zachowywał się bardzo ryzykownie, nie interesowała go szkoła ani nauka. Na szczęście, przebudził się, wyszedł z letargu, przestał być człowiekiem, który chce unicestwić samego siebie. Mówił, że to poniekąd za sprawą niektórych znajomych, którzy odciągali go od narkotyków; za sprawą niemodnej nauczycielki, która mu powiedziała, że ma potencjał, ale woli błaznować; w końcu za sprawą … samego siebie.
Dziś Dobromir zachęca młodych do tego, co wielu wydaje się być obciachem i strasznym nudziarstwem – do nauki, aby nie wyrośli na zwykłych głupców, którzy niczego nie potrafią; do jak najczęstszej rozmowy z mamą, tatą, do tego aby im pomagać, uśmiechać się do nich jak najczęściej, rozweselać, a nie tylko wymagać kolejnej, kolejnej, kolejnej rzeczy. Na podstawie własnego życiorysu mówi – czego jest całkiem pewien – że nie warto niszczyć sobie zdrowia narkotykami, alkoholem, bo ono będzie jeszcze potrzebne – na resztę życia. Mówi również, że warto żyć, warto być mądrym, uczyć się, mieć bliskich, rodzinę, bo to daje siłę i jest prawdziwym szczęściem.
I powtarzał nam wszystkim jak katarynka – skoro kwiatka nie podlewasz Domestosem, to siebie nie faszeruj narkotykami i podobnymi głupstwami.
A wszystko to w rytm hip-hopowej muzyki, a nawet rymowania ku pamięci ludziom i dzieciakom, którzy kiedyś walczyli o naszą wolność, a my w tym samym wieku spędzamy godziny przed telewizorem i w Internecie…
Dzień Babci i Dziadka
Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie – to nasi kochani: babcie i dziadkowie.
W dniu 09.02.2018 r. w klasie 3 A zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli zaproszeni goście. Dzieci przygotowały dla nich przedstawienie pt. „Jak to z babcią i dziadkiem było”- recytowały wiersze i śpiewały piosenki.
Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje. Na koniec uroczystości wręczone zostały prezenty własnoręcznie wykonane przez dzieci. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszenie na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
To był wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólne spędzane chwile z wnuczętami.
"Karnawał tuż..."
Młodzież z naszej szkoły, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i wolontariatu, po raz kolejny odwiedziła pensjonariuszy, przebywających na oddziale ZOL w SPZZOZ w Żurominie. Tym razem wolontariusze chcieli umilić czas pacjentom przedstawieniem zatytułowanym Karnawał tuż...". Cała akcja była przeprowadzona w Tłusty Czwartek. Klaudia Bałdyga z klasy VIIA, Marta Sowińska, Krystian Peć, Julia Banach, Marysia Jasińska, Alicja Więckowska z klasy VIA oraz gimnazjalista Sebastian Ulanowski wraz ze swoją opiekunką Anetą Czyżyk śpiewali piosenki, tańczyli, recytowali wiersze. Uczniowie wręczyli osobom starszym własnoręcznie wykonane upominki.
Każda wizyta na oddziale ZOL jest przyjmowana bardzo serdecznie przez podopiecznych tego oddziału. I tym razem zarówno personel, jak i pacjenci dziękowali młodzieży za pamięć i poświęcony czas oraz uprzyjemnienie pobytu w szpitalu.
Wywiadówki półroczne
W dniu 7 lutego 2018r. (środa) odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami.
Tematyka spotkań:
- Omówienie wyników nauczania i zachowania uczniów w pierwszym półroczu.
- Omówienie osiągnięć uczniów w pierwszym półroczu (konkursy, zawody sportowe, itp).
- Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznejw II półroczu.
- Przeprowadzenie ankiet w ramach ewaluacji wewnętrznej.
- Sprawy różne (w tym bieżące problemy zespołów klasowych, zmiany planu w II półroczu, organizacja imprez klasowych i szkolnych w II półroczu, itp.)
O godz. 17:30 w świetlicy dla klas I – V odbędzie się zebranie Rady Rodziców.
W godz. 1630 – 1800 czynny będzie sekretariat szkoły, w którym można będzie dokonać wpłaty na konto Rady Rodziców. Tegoroczna składka wynosi 30 zł (można dokonać tylko częściowej wpłaty)
Przydział sal oraz godziny spotkań znajdują się w załączeniu.
„Święto Babci i Dziadka” na oddziale ZOLSPZZOZ w Żurominie.
W dniu 5 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie pod opieką bibliotekarki pani Anety Czyżyk uczestniczyli w kolejnym spotkaniu w ramach akcji charytatywnych i czytelniczych prowadzonych przez Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem młodzi wolontariusze odwiedzili osoby starsze, przebywające na oddziale ZOL SPZZOZ w Żurominie.
Uczniowie naszej placówki: Dominika Madej z klasy VII C, Klaudia Bałdyga z klasy VII A, Marta Sowińska, Krystian Peć z klasy VI A i uczeń z klasy gimnazjalnej III A – Sebastian Ulanowski przekazali wykonane własnoręcznie prezenty dla starszych pacjentów.
W ramach programu słowno-muzycznego „Święto Babci i Dziadka” zaprezentowano piosenki, wiersze oraz taniec w wykonaniu ucznia Krystiana Pecia. Występy młodzieży zachęciły podopiecznych oddziału do wspólnego śpiewu. Aktywność młodzieży została bardzo dobrze przyjęta, o czym świadczyły podziękowania ze strony personelu medycznego i podopiecznych ZOL-u.
Za możliwość spotkania składamy podziękowania dla pani ordynator oddziału. Dziękujemy również personelowi żuromińskiego szpitala.
Podsumowanie akcji Szlachetna Paczka
Akcja „Idą święta” na oddziale ZOL SPZZOZ w Żurominie.
W dniu 19 grudnia uczniowie naszej szkoły należący do Dyskusyjnego Klubu Książki wraz z opiekunką panią Anetą Czyżyk odwiedzili osoby starsze, przebywające na oddziale ZOL SPZZOZ w Żurominie. Uczennice z klasy VII C – Julia Oryl, Wiktora Kurkiewicz, Dominika Madej oraz Klaudia Bałdyga z klasy VIIA, jak też uczniowie klasy VI A -Alicja Więckowska, Julia Banach, Marysia Jasińska, Krystian Peć i uczeń z klasy gimnazjalnej III A – Sebastian Ulanowski przekazali prezenty dla starszych pacjentów na ręce pani ordynator oddziału. Były to książki, zakładki i ulotki promujące czytelnictwo, a także ozdoby świąteczne wykonane przez młodych wolontariuszy.
W ramach programu słowno-muzycznego „Idą święta” zaprezentowano kolędy przy akompaniamencie Alicji Więckowskiej. Pani Aneta Czyżyk czytała książki o tematyce świątecznej. Występy młodzieży zachęciły podopiecznych oddziału do wspólnego śpiewu. Widać było, że wizyta młodych wolontariuszy sprawiła starszym ludziom wiele radości.
Opracowała: Aneta Czyżk
Akcja „Mikołajki” na oddziale dziecięcym SP ZZOZ w Żurominie
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie razem z panią Anetą Czyżyk - bibliotekarką, promującą akcje „ Cała Polska czyta dzieciom" oraz "PoczytajMy", a także w ramach działań realizowanego przez szkołę wolontariatu, w dniu 4 grudnia 2017 roku odwiedzili dzieci przebywające na oddziale dziecięcym SP ZZOZ w Żurominie.
Uczennice z klasy VII C – Martyna Wiśniewska, Dominika Madej, Klaudia Bałdyga z kl. VII A, Alicja Więckowska z kl. VI A i uczeń Krystian Peć z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie na ręce pani ordynator oddziału lek. Bogusławie Sienkiewicz –Zakrzewskiej przekazali prezenty dla podopiecznych. Były to słodkości i maskotki, a także książeczki do czytania, kolorowanki, kredki, zakładki do książek, promujące akcję oraz bibliotekę.
Uczennica Alicja Więckowska czytała „Dziewczynkę z zapałkami", a pani Aneta Czyżyk „Krainę lodu”. Akcja miała na celu pokazanie dzieciom i rodzicom, że czytając można świetnie się bawić. Uczestnikami spotkania, a zarazem wspaniałymi słuchaczami były przebywające w szpitalu dzieci, które z zainteresowaniem wysłuchały czytanych bajek. Dzieci otrzymały „uśmieszki - czytanie na medal” i małe upominki za bardzo aktywny udział w spotkaniu. Rodzice i opiekunowie dzieci podziękowali za czytanie dzieciom bajek i uatrakcyjnienie pobytu ich pociech w szpitalu. Na końcu spotkania rodzice otrzymali ulotki zachęcające do głośnego czytania swoim pociechom. Uczennica Dominika Madej rozdała zakładki do książek i ulotki promujące czytelnictwo.
Dziękujemy za miłe spotkanie pani ordynator oddziału lek. Bogusławie Sienkiewicz –Zakrzewskiej oraz personelowi żuromińskiego szpitala za włączenie się do akcji.
Książeczki do czytania oraz maskotki zostały na ten cel przekazane przez uczennicę Alicję Więckowską z klasy VI A i uczennice Marcelinę Czaplińską z klasy VII C z Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie. W imieniu milusińskich dziękujemy.Opracowała: Aneta Czyżyk
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Jedynce
Zgodnie z Uchwałą nr 296/XL/17 Rady Miejskiej w Żurominie z dnia 22 grudnia 2017 r. od 1 września 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie funkcjonował będzie oddział przedszkolny. Do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy Żuromin, które mają obowiązek przygotowania przedszkolnego. Szkoła zapewniać będzie w oddziale przedszkolnym bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej nauczania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie od 8:00 do 13:00.
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywać się będą w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w dniach od 1 lutego do 9 marca 2018 r. w godzinach od 7:00 do 15:00.
Zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
Zgłoszenie dziecka do oddziału przedszkolnego polega na:
- pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły www.sp1zuromin.edupage.org „Wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie”
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku w sekretariacie szkoły w terminie do 9 marca.
Zasady rekrutacji do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w roku szkolnym 2018/2019
Zapisy dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywają się w sekretariacie szkoły w dniach od 1 lutego do 9 marca 2018r. w godzinach od 8:00 do 15:00.
- Zapisy obejmują dzieci mające rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2018 roku, tj. dzieci urodzone w roku 2011, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2017/2018.
- Do klas pierwszych mogą być też zapisane dzieci 6-letnie, jeśli ich rodzice podejmą decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie ma prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2017/2018.
- Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola, jednak wówczas muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Zapisów dzieci do szkoły dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
a. pobraniu z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły (www.sp1zuromin.edupage.org):
- karty zgłoszenia - dla dzieci z obwodu szkoły
- wniosku zapisu do klasy pierwszej wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły
b. wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły lub karty zgłoszenia w sekretariacie szkoły
- Wypełnioną kartę zgłoszenia lub wniosek wraz z kartą informacyjną należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie do 9 marca 2018 r.
Archiwum Aktualności