Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
20 lutego odbyła się wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV oraz uczennica klasy VIIIs. Choć dzień zapowiadał się deszczowo, to zarówno pogoda jak i nastroje wszystkich uczestników dopisywały. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o zagrodzie wiejskiej z początku XX wieku. Urokliwe wnętrza budowli zachęcały kolorystyką, umeblowaniem, narzędziami pracy codziennej oraz klimatem bożonarodzeniowym. Spacer zakończył się przejażdżką bryczką.
Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty, podczas których uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat pszczół i ich roli. „Wisienką na torcie” okazało się stworzenie własnej świeczki z wosku pszczelego, którą każdy mógł zabrać do domu. Niewątpliwe było to bardzo ciekawe doświadczenie.
Sierpecki dzień zakończył się wspólnym posiłkiem, który dodał energii do wykonywania popularnych piosenek w autokarze.
13
BAL KARNAWAŁOWY
Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła mnóstwo emocji. Sala gimnastyczna zamieniła się w bardzo nastrojowe i odświętne miejsce pełne walentynkowych dekoracji. Balonowa girlanda stanowiła wyjątkowy punkt do wspólnych zdjęć. Wkrótce też w sali zrobiło się kolorowo od postaci z różnych bajek, filmów. Starsze koleżanki z samorządu nie pozwoliły nikomu na nudę.
Światowy Dzień Chorych
11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych. Wolontariusze naszej szkoły zawsze chętni i otwarci na potrzeby drugiego człowieka z radością zaangażowali się w kolejną akcję zorganizowaną przez Stację Opieki Caritas w Żurominie. Wspólnie z pielęgniarkami udali się do chorych z życzeniami, dobrym słowem i uśmiechem na twarzy. Wizyta wolontariuszy sprawiła tak wiele radości, że podopieczni już oczekują kolejnych spotkań.
Wycieczka do Warszawy
20 listopada uczniowie klas 7C, 7B, 6A, 6B, 5A, 5B brali udział w wycieczce do Warszawy.
Naszym pierwszym punktem było Muzeum Iluzji – niezwykły świat pozorów, złudzeń i paradoksów. Pokoje luster, komnata cieni, zakręcony tunel i wiele innych atrakcji przeniosły nas w zupełnie inny wymiar rozrywki.
Natępnie – spacer po starówce, która powoli przygotowywała się do świąt Bożego Narodzenia. Zwiedzaliśmy stare, wąskie uliczki, zabytkowe kamienice, pomniki, miejsca historii i oczywiście starówkę – a wszystko to w przedświątecznym klimacie.
Ostatnim punktem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego – hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Bardzo pouczająca lekcja ze wspaniałą panią przewodnik. Mieliśmy nawet próbkę poruszania się kanałami..
8
Praca wolontariuszy w I semestrze roku szkolnego 2023/2024
Wolontariusze naszej szkoły bardzo aktywnie współpracują ze Stacją Opieki CARITAS w Żurominie. Bardzo aktywnie rozpoczęli rok szkolny angażując się w pomoc podczas odpustu parafialnego. W październiku i listopadzie czynnie uczestniczyli w oprawie liturgii. Uwieńczeniem pracy w I semestrze była wizyta u podopiecznych Stacji Opieki CARITAS z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia z własnoręcznie wykonanymi stroikami i słodkościami.
3
Dni Otwarte
We wtorek 30 stycznia odbył się Dzień Otwarty. Naszą szkołę mogły odwiedzić wszystkie dzieci pięcio- i sześcioletnie wraz z rodzicami. Na początku dyrekcja przedstawiła ofertę edukacyjną i bazę dydaktyczną szkoły. Po tym wszyscy goście zostali zaproszeni na występ artystyczny w wykonaniu uczniów z klas trzecich. Na dzieci czekało jeszcze dużo atrakcji. Miały możliwość zwiedzania szkoły, zapoznania się z kadrą pedagogiczną i wyposażeniem sal. Uczestniczyły w zabawach integracyjnych z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, gier planszowych, robota i tablicy interaktywnej. Uczniowie przyszłych klas pierwszych wzięli również udział w zajęciach ruchowych w sali gimnastycznej, spędzili miło czas w świetlicy szkolnej wykonując m.in. prace z ciastoliny i układając klocki. Ciekawe zabawy czekały na dzieci także w sali języków obcych oraz w sali sensorycznej. Mamy nadzieję, że Dzień Otwarty wszystkim się podobał. Rodzicom, przyszłym uczniom i przedszkolakom dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas.
22
Zapisy do oddziału przedszkolnego
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywać się będą w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w dniach od 1 lutego do 8 marca 2024 r. w godzinach od 7:30 do 15:00.
W roku szkolnym 2024/2025 do oddziału przedszkolnego przyjmowane będą dzieci pięcio- i sześcioletnie zamieszkałe na obszarze gminy Żuromin, które mają obowiązek przygotowania przedszkolnego. Szkoła zapewniać będzie w oddziale przedszkolnym bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej nauczania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie od 7:30 do 12:30 oraz zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godz. 12:30-15:00.
Zapisów dzieci do oddziału przedszkolnego dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
Zgłoszenie dziecka do oddziału przedszkolnego polega na:
- pobraniu z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły www.sp1zuromin.edupage.org „Wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie”
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami w sekretariacie szkoły w terminie do 8 marca 2024.
Rekrutacja do klas pierwszych
- prawo do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024.
- Rodzice mogą zapisać do klasy pierwszej dziecko 6-letnie, które nie uczęszczało do przedszkola, jednak wówczas muszą uzyskać opinię o możliwości rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Zapisów dzieci do szkoły dokonują osobiście rodzice/prawni opiekunowie okazując dowód tożsamości oraz akt urodzenia dziecka. Przy zapisie niezbędny jest PESEL dziecka.
- Zgłoszenie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
- pobraniu z sekretariatu lub ze strony internetowej szkoły (www.sp1zuromin.edupage.org):
- karty zgłoszenia - dla dzieci z obwodu szkoły
wniosku zapisu do klasy pierwszej wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły Zapisy dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie odbywają się w sekretariacie szkoły w dniach od 1 lutego do 8 marca 2024 r. w godzinach od 7:30 do 15:00.
- Zapisy obejmują dzieci mające rozpocząć naukę w szkole od 1 września 2024 roku, tj. dzieci urodzone w roku 2017, które nie rozpoczęły nauki w roku szkolnym 2023/2024.
- Do klas pierwszych mogą być też zapisane dzieci 6-letnie, jeśli ich rodzice podejmą decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu obowiązku szkolnego. Dziecko 6-letnie ma
- wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu wniosku wraz z kartą informacyjną o spełnianiu kryteriów dotyczących przyjęcia dziecka spoza obwodu szkoły lub karty zgłoszenia w sekretariacie szkoły
- Wypełnioną kartę zgłoszenia lub wniosek wraz z kartą informacyjną należy złożyć w sekretariacie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie w terminie do 8.03.2024 r.
Dzień Babci i Dziadka
Uczniowie, którzy 12 stycznia odwiedzili szkolną bibliotekę, mieli okazję wykonać kartki i upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka. Podczas wykonywania prac bibliotekarka czytała dzieciom książkę pt. „Babcia i Dziadek dają radę!”, która pokazuje, jak ważne są relacje dziadków z wnukami, jak cenny jest czas spędzony razem oraz ile czułych wspomnień za sobą niesie.
Okres przedświąteczny...
Okres przedświąteczny jest pełen oczekiwań i pachnącej nostalgią organizacji. Jak co roku, tak i teraz nasi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali piękną inscenizację związaną z narodzinami Jezusa. Tegoroczny program jasełek przedstawiał to wydarzenie w sposób oryginalny i bardzo wymowny. Aktorzy stanęli przed wyzwaniem innym niż tradycyjna gra przed widownią, gdyż to gesty i gra świateł odgrywały najważniejszą rolę. Innowacyjny teatr cieni wraz z piękna dekoracją zrobił na widzach ogromne wrażenie. Ważnym elementem tego wydarzenia był występ chóru szkolnego, który stanowił wzruszający punkt widowiska.
8
Wycieczka do Ciechanowa
18 grudnia odbyła się wycieczka do Ciechanowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas: 5a i 8s. Głównym jej punktem było wprowadzenie uczniów w świąteczny klimat poprzez wzbogacenie wiedzy na temat produkcji bombek, które zdobią nasze choinki. Uczestnicy po wysłuchaniu ciekawych historii oraz obserwacji dmuchania szkła zabrali się ochoczo za dekorowanie ozdób. Kreatywność uczestników została doceniona przez organizatorów warsztatów.
1
Wyniki konkursu „Wnuczka antykwariusza”
W dniu 21. 12. 2023 r. rozstrzygnięto konkurs czytelniczy pt. „Wnuczka antykwariusza”, który został przeprowadzony wśród najmłodszej grupy uczniów, w ramach projektu „Mała książka-wielki człowiek”.
Laureatami zostali:
Aleksandra Lempek kl. 1b
Iga Lewandowska kl. 1c
Tobiasz Wrzosek kl. 1b
Dominika Pazik kl. 1a
Amelia Rzymowska kl. 1b
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Gratulujemy!
Zaczytaj się z ...Księgarnią Tuliszków!
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła - mawiała Wisława Szymborska. A że zabawy nigdy dość nasza szkoła postanowiła wziąć udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym Co_Dziennik z Księgarnią Tuliszków.
W ramach konkursu w dniach od 15.12.2023 r. do 21.12.2023 r. szkolna bibliotekarka zorganizowała kiermasz książek oraz Tydzień Co_Dziennego Czytania. Do realizacji zadania został opracowany inny zestaw książek dla każdego etapu edukacji, a lista utworów rekomendowanych wskazana przez organizatora konkursu. Na każdy dzień przypadała inna książka z oferty księgarni Tuliszków.
Bibliotekarka wykazała się ogromną kreatywnością, przygotowując to przedsięwzięcie. Czytano głośno i cicho. Wykonywano ilustracje, prezentowano scenki dramowe i teatrzyk lalek. Oj, działo się, działo! Przekonajcie się sami.
Pierwszego dnia głośno czytano fragmenty „Księgi magicznych słów” Magdaleny Bogdańskiej–Maciak. Dzięki temu utworowi młody czytelnik wprowadzony został w podróż po krainie słów, które pomogą mu rozwiązać problemy oraz nawiązać serdeczne relacje z innymi osobami. Nawiązując do treści utworu, bibliotekarka przygotowała dla uczniów zabawę. Każdy uczestnik spotkania do pudełka wdzięczności wrzucił serce z zapisanymi magicznymi słowami: dziękuję, proszę, wybaczam, przepraszam. Dzieci pokolorowały także ilustrację do fragmentu książki, a prace zostały zaprezentowane w formie wystawy w bibliotece.
Drugiego dnia odbyło się głośne czytanie fragmentu książki „Myszak i Wielki Powrót-Burza odchodzi” Katarzyny Ryrych. Zgromadzone w bibliotece dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanej książki. Następnie wzięły udział w interaktywnych grach i zabawach. Prezentowały również scenki dramowe do wybranych fragmentów wysłuchanego utworu np. burzę, rozmowę z babcią, jedzenie słodkich ziaren itp.
W dniu 19.12.23 r. bibliotekarka głośno czytała fragment książki pt. "Opowieści z Orzechowej Polany. Historyjki dla dzieciaków-odważniaków. Jednorożec Tarasik i pierwszy dzień w szkole". Naśladując bohaterów, uczniowie prezentowali różne scenki z przeczytanego fragmentu książki i świetnie się przy tym bawili. Po zabawie przyszedł czas na refleksje i opis wrażeń, jakie wywarła na nich ta książka.
20 grudnia dzieci samodzielnie czytały fragment książki „Antykwariat dobrych życzeń” Kasi Keller, z którego dowiedziały się, jak Antoś znalazł skarb – skrzynię, a w niej pamiętniki dziadka. Swoje emocje młodzi czytelnicy przelali na papier, wykonując ilustracje do wysłuchanego fragmentu książki, które zostały schowane również do skrzyni. Każdy uczestnik spotkania otrzymał upominek.
Ostatniego dnia Co_Dziennego Czytania biblioteka zamieniła się w teatr. Pani Aneta Czyżyk zaprezentowała uczniom treść książki w formie teatrzyku lalek. Dzieci zgromadzone w kąciku czytelniczym z zaciekawieniem obejrzały przedstawienie. Następnie uzupełniły ilustrację drzewka na temat godności, o której była mowa w prezentowanym utworze „Opowieści o prawach dziecka” Marka Michalaka. Na pamiątkę otrzymały zakładki do książek i medale uśmiechu.
Mamy nadzieję, że taka forma promocji czytelnictwa zachęci uczniów do samodzielnego codziennego czytania. Bo to przecież najpiękniejsza zabawa!
2
Gala wręczenia nagród w konkursie „Choinka w szkole”
19 grudnia 2023r. w Zespole Placówek Oświatowych w Zielonej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Choinka w szkole” organizowanym przez firmę CEDROB S.A. Nasza szkoła zajęła w nim zaszczytne 2 miejsce. Na zaproszenie przedstawicieli w występie artystycznym udział wzięły dwie uczennice z naszej szkoły- Emilia Rogowska i Maja Stańczak. Gratulujemy pozostałym wyróżnionym.
4
Archiwum Aktualności