Francja to największy pod względem powierzchni i drugi pod względem liczby ludności kraj w Unii Europejskiej rozciągający się od Morza Śródziemnego po Morze Północne, od Atlantyku po Ren. To kraj, w którym wciąż obowiązuje rewolucyjne hasło: wolność, równość, braterstwo. Zachwyca nie tylko bogatą, opartą na wielowiekowej tradycji kulturą, ale również niezliczoną liczbą zabytków będących świadectwem niezwykłej historii tego państwa
Zaciekawieni tym krajem, postanowiliśmy go odwiedzić. I tak 20 maja wyruszyliśmy w podróż autokarem do Francji. Pierwszym punktem na mapie podróży był Disneyland. Obawialiśmy się o pogodę, ponieważ pod koniec drogi towarzyszył nam deszcz. Tuż przed bramą Disneylandu zaświeciło dla nas słońce i postanowiło nam towarzyszyć do końca, pełnego wrażeń dnia.
Najsłynniejszy park rozrywki w Europie pozwala zobaczyć na żywo fantastyczny świat z dziecięcych lat i spędzić niezapomniany dzień z bohaterami największych przebojów Disneya. Czekali na nas Indianie i kowboje w prawdziwym miasteczku z Dzikiego Zachodu, Śpiąca Królewna, piraci z Karaibów, Piotruś Pan, Pinokio, postaci z „Gwiezdnych wojen” oraz mnóstwo innych atrakcji.
Po intensywnym dniu zakwaterowaliśmy się w hotelu, by nabrać sił na zwiedzanie Paryża.
Paryż – miasto zakochanych, bulwarów i kafejek związanych z najsławniejszą bohemą artystyczną. Niewątpliwa stolica kultury, a można rzec, że również „stolica świata”. Choć jest dziś tętniącą życiem metropolią, zachował swój prowincjonalny, senny charakter, dobrze znany już w czasach, gdy po jego uliczkach spacerowały takie osobistości jak Balzac, kardynał Richelieu, Renoir, Robespierre, Chopin czy Mickiewicz. Znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc na całym świecie, nieodmiennie wyzwalając ogromne emocje: od miłości po nienawiść. Z pewnością warto odwiedzić Paryż przynajmniej raz w życiu, by samemu się przekonać, jaki jest oraz, być może, zakochać się od pierwszego wejrzenia…
Na zwiedzanie Paryża poświęciliśmy kolejne dwa dni. Na naszej liście miejsc, które udało się nam zobaczyć znalazły się:
- Wersal – rezydencji Ludwika XIV Króla-Słońce
Wersal - wzór założenia pałacowo-parkowego, rezydencja królów francuskich, barokowe dzieło Ludwika XIV – różnie można mówić o Wersalu, ale żaden opis nie odda tego, co można zobaczyć na żywo. Zachwyca i zapada w pamięć jako jeden z najwspanialszych pałaców Europy. Oryginalne komnaty z zachowanym wyposażeniem oraz rzucające się w oczy bogactwo potrafią łatwo przenieść nas w czasy monarchii, zaś wspaniałe ogrody pełne fontann zapewniają chwilę odpoczynku od zgiełku pobliskiego Paryża.
- spacer przez Montmartre – dzielnicy artystów do bazyliki Sacre-Coeur i kabaretu Moulin Rouge
Montmartre to ulubione miejsce paryskich artystów. Dzielnica położona na wzgórzu o tej samej nazwie, u stóp bazyliki Sacre-Coeur – jednego z najważniejszych kościołów w mieście. Jego powstanie wiąże się z przysięgą, jaką złożyli miejscowi przemysłowcy w czasie wojny francusko-pruskiej. Obiecali, że jeśli po wojnie zastaną Paryż w stanie nienaruszonym, wybudują wspaniały kościół na Montmartrze. Imponujący efekt można podziwiać do dziś. Otaczające świątynię uliczki to wiązanka miejsc związanych z paryską bohemą przełomu wieków. Trudno się dziwić, że do dziś panuje tu niepowtarzalny klimat! Krótki spacer pozwala dotrzeć do kolejnej wizytówki dzielnicy – słynnego, istniejącego od końca XIX wieku kabaretu Moulin Rouge.
- spacer po wyspie la Cite do katedry Notre-Dame
Wyspa Cite z katedrą Notre Dame Cite to jedna z dwóch paryskich wysp na Sekwanie. Ze stałym lądem łączy ją osiem mostów. Najważniejszy z jej zabytków to katedra Notre Dame – potężny gotycki gmach, który w przeszłości był symbolem sakralności władzy królewskiej. Pomimo kolosalnych zniszczeń wywołanych tragicznym pożarem w 2019 roku, powraca do dawnej świetności i wciąż zachwyca turystów.
- pobyt w Luwrze – jednym z największych muzeów sztuki na świecie
Luwr to jedna z najwspanialszych rezydencji królewskich Europy, siedziba największego muzeum sztuki na świecie. Wchodząc rano i wychodząc „po chwili", orientujemy się, że jest popołudnie i minęło jakieś sześć godzin. Dla zwiedzających udostępniono około 35 tysięcy eksponatów, ale liczba wszystkich tam zgromadzonych jest ponad dziesięć razy większa. Wizyta w Luwrze pozwoliła nam na spotkanie oko w oko z tak wybitnymi dziełami jak Mona Lisa Leonarda da Vinci czy Wenus z Milo.
- spacer Polami Elizejskimi do Łuku Tryumfalnego
Łuk Triumfalny - ta monumentalna budowla stoi pośrodku największego w Paryżu ronda, imienia Charlesa de Gaulle. Jest środkowym punktem na wielkiej paryskiej osi historycznej, która sięga stąd w jedną stronę przez Pola Elizejskie do Luwru, a w drugą do nowoczesnej dzielnicy La Defense. Rozbiega się stąd aż dziesięć wielkich alei. Sam Łuk Triumfalny powstał na pamiątkę zwycięstwa Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Upamiętnia poległych żołnierzy, w tym również polskich oficerów. Co wieczór zapalany jest tu Płomień Pamięci na Grobie Nieznanego Żołnierza.
- Plac Concorde, Ogrody Tuileries
Zwieńczeniem naszej podróży był wjazd na wieżę Eiffla – miejsce na mapie Paryża, którego nie można pominąć. Widok na Paryż z góry na każdym z nas zrobił niezapomniane wrażenie.
Wieża Eiffla - najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża. Wznosi się na aż 324 metrów, czyli prawie tyle co stupiętrowy wieżowiec, a widok z najwyższego tarasu sięga 70 km. Powstała z okazji Wystawy Światowej w 1889 r. i przez 40 lat była najwyższym obiektem na świecie. Stojąc pod „Żelazną Damą”, aż trudno uwierzyć, że może istnieć coś wyższego, a jednak obecnie zajmuje ona dopiero 81. miejsce w rankingu wysokości. Odwiedzają ją średnio dwa miliony turystów rocznie. Czasami trzeba trochę poczekać, aby dotrzeć na szczyt, ale czymże byłaby wizyta w Paryżu bez wjazdu na wieżę Eiffla?
Po emocjonującym dniu udaliśmy się spacerem do paryskiego metra, którym dotarliśmy ponownie pod Łuk Triumfalny, aby w pobliskiej restauracji zjeść kolację i wyruszyć w drogę powrotną do domu.
W wycieczce wzięło udział 34 uczniów naszej szkoły. Opiekunami byli: pani dyrektor Ewa Kowalczyk-Brożyna, pani Dominika Bartnicka oraz pani Ilona Falkiewicz, która zajmowała się również zorganizowaniem wycieczki.
Przygotowała:
Ilona Falkiewicz