W dniu 4 października 2024 r. uczniowie z kl. 7 b naszej szkoły wraz z opiekunką biblioteki i nauczycielką doradztwa zawodowego zostali zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Żurominie na spotkanie z pisarką Katarzyną Gacek, autorką wielu scenariuszy i powieści kryminalnych, która w swoim dorobku ma również cykl powieści dla dzieci „Supercepcja”.
O tym właśnie cyklu opowiedziała uczniom naszej placówki w czasie wydarzenia czytelniczego. To seria książek, która zachwyci każdego , kto po nią sięgnie. Pokazuje czytelnikom, że czytanie to też niezła zabawa, o czym mogli się przekonać uczniowie naszej placówki. Wychowankowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji autorki na temat treści przedstawionych w „Supercepcji”.
Po spotkaniu zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie dzieci miały okazję zakupić książki Pani Katarzyna Gacek i otrzymać autografy wraz z dedykacją. Spotkanie te zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dziękujemy za wspaniałe inspirujące spotkanie czytelnicze.
........................................................................................
W dniu 23 października bieżącego roku uczniowie naszej placówki po raz kolejny zostali zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Żurominie na spotkanie autorskie z Panem Piotrem Milewskim.
Bibliotekarka wraz nauczycielkami języka polskiego oraz uczniami kl. 7 a i kl. 8 c w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczestniczyły powyższym wydarzeniu czytelniczym, które odbyło się w Żuromińskim Centrum Kultury w Żurominie.
Piotr Milewski jest dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem, znawcą japonistyki. Jest autorem takich książek takich książek, jak "Dzienniki japońskie", "Tokio", "Szkice glanem" i wielu innych.
Dziękujemy za ciekawą podróż po Japonii. Zainspirowało młodych słuchaczy do zainteresowania się kulturą japońską i literaturą wydaną przez pisarza Piotra Milewskiego.
.............................................................................................
W roku szkolnym 2024/2025 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie bibliotekarka szkolna Aneta Czyżyk zainicjowała akcję pod hasłem "Szkolna ReUżytkownia", która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców.
Ta inicjatywa, promująca czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i rodziców sprowadza się do wyrobienia nawyku przeczytania książki, a następnie przekazania jej do przeczytania innym czytelnikom poprzez włożenie jej do pudełka stojącego na korytarzu szkolnym. Dzięki tej akcji książki nie zalegają na półkach w domach, lecz służą innym, otrzymując niejako drugie życie. Dodatkowym atutem jest dysponowanie przez bibliotekę szerszą ofertą czytelniczą.
W związku z powyższym akcja jest kontynuowana. W bibliotece szkolnej organizowane są wystawy tematyczne, będące prezentacją podarowanych książek. O zainteresowaniu tą akcją świadczą liczby osób, które w niej uczestniczyły oraz liczba nabytych książek. Biblioteka zyskała 80 podarowanych książek, które zostały zapisane w Księdze Inwentarzowej w formie darów. Dzieci są bardzo zainteresowane nowymi nabytkami czytelniczymi, a na ciekawsze tytuły prowadzone są zapisy.