Adam Ejnik wice-Nauczycielem Roku. Polonista z „Jedynki” najpierw został wybrany do „Złotej Trzynastki” najlepszych nauczycieli, a potem podczas gali w Zamku Królewskim dodatkowo wyróżniony. Jednocześnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie otrzymała tytuł „Szkoły na Medal”.
Jeden spośród wielu
W Polsce 1 września 2024 roku do pracy w szkole udało się 719 589 nauczycieli. Spośród nich kapituła konkursu „Nauczyciel Roku” wybrała „Złotą Trzynastkę”. W tej trzynastce wyróżnionych po raz pierwszy znalazła się osoba z naszego powiatu – to Adam Ejnik nauczyciel języka polskiego i historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie i Szkoły Podstawowej w Poniatowie.
Dalej było jeszcze lepiej. Podczas uroczystej gali w Zamku, na której obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Senatu, Związku Nauczycielstwa Polskiego, największych polskich mediów Adam Ejnik otrzymał wyróżnienie. Tytuł Nauczyciela Roku uzyskał nauczyciel z Redy Gabriel Wołosewicz, a wyróżnienie czyli tytuł wice-Nauczyciela Roku równorzędnie nasz polonista oraz Marta Włodarczyk anglistka z Kąkolewa. Pozostała dziesiątka to finaliści i przedstawiciele „Złotej Trzynastki”.
Należy dodać, że konkurs Nauczyciel Roku jest prowadzony przez „Głos Nauczycielski” od 22 lat, a patronat honorowy sprawuje nad nim Ministerstwo Edukacji. To najważniejszy konkurs dla nauczycieli a tytuł „Nauczyciel Roku” jest zastrzeżony i można go używać tylko w tym konkursie.
Nauczycieli do Złotej Trzynastki wybiera Jury konkursu Nauczyciel Roku, nie ma mowy o żadnych SMS-ach. Jury przewodniczy profesor Stefan M. Kwiatkowski.
Nie miałam wątpliwości
Kandydaturę nauczyciela zgłosiła dyrektor szkoły Ewa Kowalczyk-Bożyna.
- Nie miałam żadnych wątpliwości, że nasz polonista może znaleźć się wśród najlepszych nauczycieli w Polsce – mówi pani dyrektor.
Uzasadnienie tego wyboru nie było trudne. Adam Ejnik oprócz wzorowej pracy w szkole zajmuje się szeregiem innych aktywności, które mają charakter edukacyjny. Tylko w roku 2024 zadebiutował w TVP Nauka dwoma filmami przyrodniczymi – „Bocian biały” i „Łabędź niemy”. Filmy przedstawiają życie tych ptaków od przylotu w miejsca rozrodu po zimowe odloty. Adam Ejnik był współtwórcą dokumentów – nagrywał obrazy, ale też pisał scenariusze.
Nauczyciel promuje naukę również w Radiu 7. To tam można posłuchać jego rozmów historycznych, ornitologicznych, czy felietonów na temat dawnego Żuromina.
Kiedy dodamy do tego współpracę z domem kultury, z biblioteką, z miastem, działalność w Żuromińskiej Grupie Historycznej, to wyraźnie ukazuje się profil nauczyciela, który jest w stanie rywalizować z najlepszymi w Polsce.
Adam Ejnik w tym roku zaangażował się również w głośną w całej Polsce sprawę fentanylu. Nie bał się głośno mówić o tym, że zbyt wielu młodych ludzi odeszło, że Żuromin potrzebuje pomocy.
Poparcie dla kandydatury Adama Ejnika na „Nauczyciela Roku” dali Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Dyrektorzy instytucji (biblioteki, domy kultury, muzea), Dziennikarze i byli Uczniowie.
Cała społeczność szkoły złożyła Adamowi gratulacje.
Jesteśmy dumni, że mamy wśród nas nauczyciela, który zdobył tak prestiżowe wyróżnienie.
Jakim być nauczycielem? Odpowiada Adam Ejnik
Kiedy rozpoczynałem swoją nauczycielską pracę, natknąłem się na pewien tekst. Analizowałem go z uczniami, ale mam wrażenie, że to na mnie on odcisnął największe piętno. W skrócie. Rzecz działa się w Baltimore. Profesor socjologii wraz ze studentami mieli sporządzić prognozę dotyczącą przyszłości 200 losowo wybranych młodych ludzi z tamtejszych slumsów. Prognoza była jednoznaczna – nie mają szans. Po 25 latach inny profesor natknął się na te badania i postanowił je dokończyć. Okazało się, że większości z tych ludzi udało się. Zostali prawnikami, przedsiębiorcami, lekarzami. Mało tego, badaczom udało się dotrzeć do wielu z nich i zapytać, jak to się stało. Odpowiadali niezmiennie to samo: „Była pewna nauczycielka…”. Profesor dotarł do tej kobiety i zapytał, jaką magiczną recepturę zastosowała. Kobieta z rozbrajająca szczerością odpowiedziała: „Po prostu ich kochałam”. „Taki powinien być nauczyciel” – pomyślałem wtedy.
Fotografie "Głos Nauczycielski"